fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Masz psa? Szanse na spełnienie norm ruchu rosną w czwórnasób

Adobe Stock
Właściciele psów znacznie częściej wypełniają zalecane normy ruchu niż dorośli, którzy nie mają takich zwierząt – podkreśla dr Carri Westgarth z University of Liverpool podczas rozmowy z serwisem rp.pl. Jej zdaniem należy doceniać i wspierać rolę psów w skłanianiu ludzi do aktywności fizycznej.

Właściciele psów czterokrotnie częściej wypełniają zalecane normy ruchu niż dorośli, którzy nie mają takich zwierząt – wykazali naukowcy.

Wyniki badań opublikowanych na łamach „Scientific Reports” wskazują na istotną rolę czworonogów w utrzymywaniu ludzkości w dobrym zdrowiu.

Czytaj także: Szwedzcy naukowcy: Właściciele psów żyją dłużej

Według zaleceń ekspertów dorośli nie powinni schodzić poniżej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej na tydzień. Jednak ten limit osiąga tylko 66 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet w Anglii, a przykładowo w USA - mniej niż połowa dorosłych.

Już wcześniej zakładano, że posiadanie psa zachęca do aktywności fizycznej, ale nie było pewności, czy ten mechanizm obejmuje wszystkich domowników ani czy spacery z psem zastępują inne formy ruchu.

Dr Carri Westgarth i jej zespół przeanalizowali aktywność fizyczną w 385 gospodarstw domowych w West Cheshire w Wielkiej Brytanii (mieszkało w nich 191 dorosłych właścicieli psów, 455 dorosłych nie posiadających psów oraz 46 dzieci).

- Okazało się, że właściciele psów spacerują częściej i dłużej niż pozostali, a owe spacery nie zastępują innej aktywności fizycznej - są dodatkowe wobec pozostałych ćwiczeń - podkreśla dr Westgarth w rozmowie z serwisem rp.pl.

Według dr Westgarth nie wolno bagatelizować korzyści zdrowotnych wynikających z posiadania psa. Mało tego, jej zdaniem należy uwzględnić ten czynnik przy planowaniu zabudowy, tak by ułatwić życie psom i wyprowadzającym je właścicielom. „W przeciwnym razie może się to negatywnie odbić na poziomie aktywności fizycznej” – ostrzega dr Westgarth.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA