fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Praca domowa pomoże utrzymać młody mózg

PxHere
Nawet lekki wysiłek może spowolnić starzenie się mózgu - wskazują naukowcy.

Zdaniem naukowców, nawet najprostsze prace wykonywane w domu, mogą pomóc w utrzymaniu młodego mózgu. 

Aby opublikować swój raport, naukowcy z Bostonu przez trzy dni analizowali skany mózgu 2354 dorosłych Amerykanów w średnim wieku. Około 0,2 proc. objętości mózgu zmniejsza się każdego roku po ukończeniu 60 roku życia. Ubytek lub kurczenie się tkanki mózgowej jest związane z demencją.

Wyniki badań przeciwstawiają się poprzedniej opinii. Twierdzono, że korzyści dla mózgu pojawiają się dopiero po przekroczeniu odpowiedniego progu. Nowe dane wskazują, że już nawet lekka aktywność lub bardzo krótkie ćwiczenia są korzystne dla zdrowia.

Po uwzględnieniu czynników, takich jak płeć, stosunek do palenia i wiek, zespół stwierdził, że każda dodatkowa godzina lekkiej aktywności fizycznej dziennie wiąże się z 0,22% większą objętością mózgu. Co więcej, osoby, które pokonywały co najmniej 10 tys. kroków dziennie, miały o 0,35 proc. większą objętość mózgu od osób, które wykonywały średnio mniej niż 5 tys. kroków dziennie. Odpowiada to starzeniu się mózgu o 1,75 roku.

Wyniki były nawet gorsze, gdy zespół przyjrzał się tym, którzy nie spełniali zalecanych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej, czyli nieco ponad połowa uczestników.

- Wyższy poziom sprawności fizycznej jest związany z długowiecznością i lepszą jakością życia w starszym wieku, nie wspominając już o tym, że wiąże się z niższym wskaźnikiem demencji - mówi dr Nicole Spartarno, autorka badania z Uniwersytetu w Bostonie.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA