Zdalna rehabilitacja chorych na serce

Dla pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe aktywność fizyczna jest warunkiem powrotu do zdrowia. Ćwiczenia wykonywane pod opieką lekarską i fizjoterapeutów są do tego celu niezbędne. Nie wszyscy jednak mogą dojeżdżać do stacjonarnych ośrodków rehabilitacji. Teraz mają możliwość skorzystania z fizjoterapii prowadzonej w domu pacjenta pod kontrolą centrum monitorowania serca.

Aktualizacja: 28.09.2018 11:36 Publikacja: 28.09.2018 11:31

Zdalna rehabilitacja chorych na serce

Foto: archiwum hospicjum Świetlikowo/ Marta Dobrzycka

Współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projekt RESTORE pt.: “Wykorzystanie nowoczesnych technologii telemedycznych w innowacyjnym programie optymalnej rehabilitacji kardiologicznej u chorych po rewaskularyzacji mięśnia sercowego”  to innowacyjne podejście do opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia. Jego celem jest poprawa rokowania odległego pacjentów z chorobą wieńcową. Projekt łączy program optymalnej rehabilitacji kardiologicznej wykorzystującej metody telemedycyny i edukację prozdrowotną oraz optymalne leczeniem choroby wieńcowej.

Liderem Programu i Konsorcjum RESTORE jest American Heart of Poland S.A., posiadająca wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i terapii chorób serca. Ponadto, w skład konsorcjum wchodzą: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, Silvermedia – dostawca rozwiązań informatycznych oraz dwóch partnerów zagranicznych.

- Badania dowodzą, że regularny wysiłek fizyczny powoduje pozytywną przebudowę naczyń wieńcowych, zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz może powodować regresję (zmniejszanie się) blaszki miażdżycowej  - wyjaśnia prof. dr hab. Paweł Buszman, prezes Zarządu American Heart of Poland. Dlatego aktywność fizyczna jest tak istotna w rehabilitacji pacjentów po zabiegach angioplastyki wieńcowej. Zapobiega nawrotom choroby, a także zawałowi serca czy rozwojowi niewydolności serca. Projekt RESTORE ma zatem na celu potwierdzenie skuteczności telerehabilitacji kardiologicznej w leczeniu pacjentów z chorobą wieńcową. Mam nadzieję, że tego typu rehabilitacja w przyszłości stanie się standardem w postępowaniu z chorymi na choroby serca.

Zdalny monitoring zdrowia

Zastosowanie telemedycyny umożliwia śledzenie postępów rehabilitacji wykonywanej przez pacjenta w jego naturalnym otoczeniu (np. w domu) wraz z monitorowaniem parametrów takich jak puls czy EKG, zwiększając tym samym motywację do wykonywania wysiłku oraz bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Autorzy programu zakładają, że takie podejście do pacjenta wpłynie na poprawę jego samopoczucia i wydolności fizycznej, a co najistotniejsze, ograniczy zdarzenia sercowe, takie jak zgony czy zawały serca.

- Swoją przygodę z RESTORE zacząłem w czerwcu tego roku. Byłem już po zawale serca, z rozległą miażdżycą i po kilku zabiegach, podczas których wszczepiono mi łącznie 8 stentów. Doszło do tego, że miałem kłopoty w poruszaniu się. Wtedy też zostałem zakwalifikowany do programu, otrzymałem rowerek stacjonarny, ciśnieniomierz, urządzenie do EKG i tablet i rozpocząłem rehabilitację we własnym domu – opowiada pan Zbigniew, 66-letni pacjent RESTORE. – Podczas ćwiczeń pozostawałem pod stałą opieką ratownika z centrum monitoringu w Tychach, więc czułem się bezpiecznie. Bardzo zmotywowało mnie to do podjęcia aktywności fizycznej i zmiany stylu życia. Wkrótce do ćwiczeń w domu doszły codzienne spacery z żoną i psem i weekendowe przejażdżki po górach na rowerze. Czuję znaczną poprawę swojego stanu zdrowia i każdemu choremu życzę możliwości udziału w tego typu rehabilitacji. Teraz chce mi się żyć, a mam dla kogo żyć i dlatego walczę o swoje zdrowie.

Spotkania użytkowników RESTORE

Aktualnie w projekcie uczestniczy przeszło 150 pacjentów kardiologicznych. Docelowo ma być ich nawet 1000. We wrześniu br. w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbyło się pierwsze spotkanie osób biorących udział w projekcie.

- Zainteresowanie spotkaniem, na którym m.in. wykonywaliśmy EKG, UKG i pomiary składu ciała oraz prowadziliśmy wykłady z zakresu profilaktyki choroby wieńcowej obejmujące rolę aktywności fizycznej, i diety oraz wsparcia psychologicznego w rekonwalescencji chorych, przeszło nasze oczekiwania. Frekwencja dopisała i na spotkaniu pojawiło się ponad 50 pacjentów wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Zostaliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni i planujemy wkrótce kolejne tego typu spotkania, również z udziałem specjalistów z innych specjalności. Naszą ambicją jest aby tego typu spotkania stały się najlepszym źródłem informacji i profilaktyki dla pacjentów nie tylko w zakresie chorób sercowo-naczyniowych ale również innych obszarów zdrowia – mówi dr. hab. Krzysztof Milewski, kierownik projektu, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland. 

Poprzez aktywność fizyczną pomagamy nie tylko sobie, ale także innym

Twórcy RESTORE nie poprzestają jednak na promocji aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia jedynie wśród uczestników projektu i idą dalej, zachęcając wszystkich cierpiących na choroby kardiologiczne, ich bliskich oraz innych miłośników ruchu, do udziału w specjalnym programie pod nazwą “Aktywne Serce”. Program pod hasłem “moje serce bije dla ciebie” ma promować regularną aktywność fizyczną, która następnie przeliczana będzie na symboliczne uderzenia serca, za które sponsorzy będą przekazywali środki finansowe na cele charytatywne.

Inauguracja programu “Aktywne Serce” odbyła się 23 września w Tychach podczas charytatywnego meczu “Giganci dla Świetlikowa”, którego celem było wsparcie rozbudowy hospicjum „Świetlikowo”. Impreza zgromadziła około 3 tys. osób, głównie rodzin z dziećmi i przyjaciół placówki. W sportowej i rodzinnej atmosferze, zarówno dzieci, jak i dorośli, chętnie wspomagali Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, kręcąc na rowerkach RESORE symboliczne 336,7 kilometra, za które sponsorzy przekazali Fundacji środki finansowe na rozbudowę hospicjum.     

wsp. Ewelina Zych-Myłek, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia

Współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projekt RESTORE pt.: “Wykorzystanie nowoczesnych technologii telemedycznych w innowacyjnym programie optymalnej rehabilitacji kardiologicznej u chorych po rewaskularyzacji mięśnia sercowego”  to innowacyjne podejście do opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia. Jego celem jest poprawa rokowania odległego pacjentów z chorobą wieńcową. Projekt łączy program optymalnej rehabilitacji kardiologicznej wykorzystującej metody telemedycyny i edukację prozdrowotną oraz optymalne leczeniem choroby wieńcowej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków
Nauka
Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna
Nauka
Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu