fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Pająki poprawiają słuch

Shutterstock
Czy chcesz mieć pajęczynę w uchu? Prawdopodobnie nie. Może jednak zgodzisz się choć na kilka włókien, które poprawią jakość mikrofonu twojego aparatu słuchowego.

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Binghamton w Nowym Jorku pokazują, że drobne włókna, takie jak jedwab pajęczy, poprawiają jakość mikrofonów do aparatów słuchowych. Profesor Ron Miles i jego student Jian Zhou opublikowali opracowanie, które powinno doprowadzić do produkcji lepszych mikrofonów dla aparatów słuchowych niż tradycyjne systemy ciśnieniowe.

Naukowcy przeprowadzili szereg badań dotyczących tego, czego o słuchu możemy się nauczyć od owadów. Ucho ludzkie odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w drgania mechaniczne, a drgania w impulsy nerwowe. Niektóre owady wyposażone są w delikatne włoski, które reagują nie tylko na dźwięki, ale także na najlżejszy ruch powietrza. Taka wrażliwość tłumaczy, dlaczego trudno trafić packą muchę. Ron Miles postanowił odtworzyć ten rodzaj słyszenia wewnątrz mikrofonu.

Jego mikrofon poprawia kierunkową detekcję dźwięku dla wielu częstotliwości. Dla osoby z aparatem słuchowym oznacza to możliwość wyeliminowania szumu tła podczas rozmowy w zatłoczonym otoczeniu. To sam mikrofon można by zastosować wewnątrz telefonów komórkowych. Dźwięki często są zbyt ciche, aby dotychczasowe mikrofony mogły je odbierać.

W badaniu wykorzystano jedwab pajęczy, ale profesor Miles wyjaśnił, że włókna, które są wystarczająco cienkie można wykorzystać w ten sam sposób. Jedwab jest na tyle delikatny, że może poruszać się z powietrzem po uderzeniu w fali dźwiękowej. „Może się tak zdarzyć nawet w przypadku infradźwięków o częstotliwości tak niskiej jak 3Hz. Byłoby to równoznaczne z słyszeniem poruszających się w trzęsieniu ziemi płyt tektonicznych.” powiedział Miles.

Włókna w mikrofonie poruszają się w kierunku przepływu powietrza. Żeby mikrofon działał trzeba przekształcić ten ruch na impulsy elektryczne. Naukowcy pokryli jedwab złotem i umieścili w polu magnetycznym. Ruch złotych włosków w polu magnetycznym powoduje indukcję magnetyczną i pojawienie się ładunku elektrycznego. „Jest to dość prosty sposób na stworzenie niezwykle efektywnego mikrofonu, który ma lepsze możliwości kierunkowe w szerokim zakresie częstotliwości” stwierdził profesor Miles.

Naukowcy spekulują, że ponieważ pajęczy jedwab tak dobrze wyczuwa ruch powietrza, pająki słyszą więcej dzięki pajęczynom, niż dzięki włoskom na ciele. Być może prócz zdobycia projektu nowego, super czułego mikrofonu, dowiedzieliśmy się też czegoś o pająkach.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA