fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Agora: przychody i wynik netto nieco poniżej konsensusu

Przychody Agory w I kwartale wynosiły 288,5 mln zł i były o 2 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Mediowa grupa osiągnęła w I kwartale wyniki lepsze niż rok wcześniej, ale na poziomie przychodów i netto niższe od oczekiwań analityków. Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy.

Przychody Agory w I kwartale wynosiły 288,5 mln zł i były o 2 proc. wyższe niż rok wcześniej, EBITDA (zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją): 28 mln (o 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej), wynik operacyjny o 20 proc. wyższy niż rok wcześniej i sięgający 3 mln zł oraz stratę netto na poziomie 7,2 mln zł (przy 0,2 mln zł rok wcześniej). - Istotny wpływ na wynik netto grupy w pierwszym kwartale 2016 r. miała transakcja nabycia 106 udziałów w kapitale zakładowym spółki GoldenLine wspólników tej spółki za łączną cenę 8,5 mln zł – podała Agora, która – dokupując udziały w Goldenline dokonała ponownej wyceny już posiadanych 36 proc. tej spółki, w wyniku czego określiła 5,5 mln zł straty.

Konsensus analityków według PAP zakładał przychody Agory na poziomie 290,8 mln zł, EBITDA na poziomie 24 mln zł, wynik operacyjny na poziomie 0 zł oraz 6,2 mln zł straty netto. – Przychody ze sprzedaży usług reklamowych były wyższe o 5,4 proc. i wyniosły 121,7 mln zł. To rezultat szybszego niż rynkowy wzrostu przychodów ze sprzedaży usług reklamowych w segmentach: reklama zewnętrzna, internet oraz radio – podała Agora, która zweryfikowała w górę swoje strategiczne założenia dla tych segmentów w kolejnych latach pierwotnie ogłaszane na początku 2014 roku.

Na ten rok Agora prognozuje 3-5 proc. wzrostu wydatków na reklamę w Polsce. - Wartość wydatków na reklamę w Polsce w pierwszym kwartale 2016 r. wzrosła o ponad 2,5 proc. do kwoty około 1,7 mld zł – podano. W dalszej części roku spółka wskazuje nie tylko na dobrą koniunkturę na rynku reklamy, ale także na niepewność otoczenia rynkowego związaną m.in. z gwałtownymi zmianami legislacyjnych w Polsce oraz osłabieniem kursu złotego.

Po latach niewypłacania dywidendy zarząd Agory zarekomendował w czwartek jej wypłatę za 2015 r. Łącznie na ten cel chce przeznaczyć 35,7 mln zł (13,7 mln zł z zysku i 22 mln zł z kapitału zapasowego)., co da 75 gr na akcję. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 14 lipca, a dzień wypłaty dywidendy to 2 sierpnia . Rekomendację zarządu pozytywnie oceniła rada nadzorcza.

Ostatnią dywidendę Agora wypłaciła z zysku za 2012 r. W ostatnich latach powstrzymywał ją od tego fakt, że spółka jednostkowo zamykała rok stratą netto. Przeprowadzane były jednak alternatywnie skupy akcji własnych. - Od dnia ogłoszenia polityki dywidendowej w dniu 14 lutego 2005 roku, Agora wypłaciła siedmiokrotnie dywidendę (w sumie: 267,7 mln zł) oraz pięciokrotnie przeprowadziła skup akcji własnych (łączny koszt zrealizowanych programów nabywania akcji własnych: 249,3 mln zł) – przypomniała spółka.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA