fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Nowe trasy z Lotniska Chopina

123rf.com
W 2016 r. zapowiedzianych zostało 25 nowych tras. Kilka kolejnych czeka na ogłoszenie. Linie lotnicze zapowiadają także częstsze loty i więcej miejsc w samolotach na 11 rejsach.

Na lotnisku Chopina we wtorek 29 grudnia został odprawiony 11 111 111 pasażer w tym roku. Wzrost warszawskiej oferty linii lotniczych w 2016, w tym zwiększenie o 40 proc. siatki LOTu, który od Nowego Roku oficjalnie wyjdzie z restrukturyzacji, daje warszawskiemu portowi gwarancję przekroczenia 12 mln pasażerów w 2016 roku i umocnieniu się w rankingu najszybciej rosnących lotnisk w naszym regionie.

Najwięcej nowych połączeń uruchomi LOT. Linia przywróci trasy zamknięte w uzgodnieniu z Komisją Europejską. Polski przewoźnik musiał zmniejszyć swoją ofertę, ponieważ korzystał z pomocy publicznej. Dla zachowania zasad uczciwej konkurencji linia w 2013 roku dokonała ostrych cięć siatki. Od Nowego Roku te połączenia sukcesywnie będą przywracane.

Już od 1 stycznia LOT poleci do Dusseldorfu (11 lotów tygodniowo), Erywania (3 raz tygodniowo), Zurychu (10 lotów tygodniowo).

Od 2 stycznia będziemy mogli polecieć do Barcelony (4 razy w tygodniu), Belgradu (3 razy w tygodniu), Kiszyniowa (3 razy w tygodniu), Kluż-Napoki (4 razy w tygodniu) i Zagrzebia (4 razy w tygodniu).

Od 13 stycznia ruszy połączenie do Tokio (3 razy w tygodniu), a od 21 stycznia połączenie do Wenecji (3 razy w tygodniu). Od 1 marca połączenia do: Charkowa (5 razy w tygodniu) i Luksemburga (6 razy w tygodniu).

Od 2 marca połączenia do: Aten (3 razy w tygodniu) i Lubljany (4 razy w tygodniu). A od początku sezonu letniego uruchomione zostaną połączenia do Połągi (6 razy w tygodniu) i Koszyc (6 razy w tygodniu), Bejrutu (2 razy w tygodniu) i Nicei (4 razy w tygodniu).

Oferta letnia, to dodatkowo loty do chorwackich kurortów - od 30 kwietnia połączenia do Splitu (3 razy w tygodniu) i Zadaru (1 raz w tygodniu).

Wszystko wskazuje również, że od września 2016 ruszy rejs LOTu do Seulu.

LOT zamierza latać również latać więcej na trasie Warszawa – Kijów (nie 12 a 14 rejsów tygodniowo). Od 27 marca liczba rejsów na trasie Warszawa – Tel Awiw zwiększy się z 5 do 7 rejsów tygodniowo. LOT zamierza także latać więcej latać po kraju: np latem na trasie Warszawa-Szczecin 19 razy w tygodniu.

Węgierski niskokosztowy Wizz Air, drugi co do wielkości największy przewoźnik operujący na Lotnisku Chopina zapowiedział, że od maja powiększy bazę w Warszawie o szósty samolot i uruchomi cztery nowe trasy. Od 13 maja Wizz będzie latał po 2 razy w tygodniu do Aberdeen, Bari, Bristolu i Rejkiawiku. Powrócą także połączenia letnie z kurortami w Bułgarii, Grecji i we Włoszech.

Węgrzy będą latać z Warszawy większymi samolotami, niż było to dotychczas.

Dwa bazujące na lotnisku Chopina Airbusy A320 ze 180 miejscami zostaną zastąpione większymi modelami Airbus A321 z 230 miejscami. Zwiększy to i częstotliwość i liczbę oferowanych miejsc na trasie do Londynu Luton 26 z 23, Sztokholmu Skavsta 7 z 6, Budapesztu 7 z 6, Oslo Torp 7 z 5, Doncaster 4 z 3, Kutaisi 3 z 2, Birmingham 3 z 2, oraz Katanii 2 z 1.

Z kolei na trasie do Toronto, oprócz LOTu pojawi się jeszcze Air Canada Rouge. Od 16 czerwca Kanadyjczycy oferują po 4 rejsy tygodniowo.

Liczbę miejsc w swoich samolotach powiększy również katarska linia Qatar Airways, która w miejsce Airbusa A320 podstawi A 330-200, znacznie bardziej komfortową dla pasażerów na ponad 5-godzinnej trasie. Większy Airbus zabiera na pokład 260 pasażerów, podczas gdy A320- 144. Pierwszy ot większą maszyną został zaplanowany na 1 lipca 2016. Większa maszyna ma latać jedynie do końca sezonu letniego, czyli do końca października, potem najprawdopodobniej powróci A320. Qatar lata na trasie Dauha-Warszawa dwa razy dziennie.

Podczas zimy Lotnisko Chopina obsługuje bezpośrednie połączenia rozkładowe z 82 portami w 41 krajach na trzech kontynentach. Z Warszawy latają 32 linie wykonujące regularne połączenia i 18 linii czarterowych.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA