fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Lotnisko Gatwick sparaliżowane przez drony. Celowe działanie

AFP
Londyńskie lotnisko Gatwick po dwóch dniach zaczęła znów działać. Latające w okolicy drony sparaliżowały ruch pasażerski w środę. Policja mówi o celowym działaniu i zastanawia się nad strzelaniem do dronów.

Ponowne otwarcie pasów startowych było możliwe tylko dzięki asyście wojska, które patroluje lotnisko i okolice. Władze lotniska zdecydowały się na razie na wznowienie tylko części lotów.

Drony w okolicach Gatwick pojawiły się w środę 19 grudnia i całkowicie sparaliżowały działanie portu lotniczego na 36 godzin. Wiele lotów zostało przekierowanych do innych lotnisk, jak Londyn-Heathrow, City i Luton. Policja intensywnie poszukuje osoby lub osób, które są właścicielami dronów, które pojawiły się w pobliżu lotniska za każdym razem, gdy podejmowana była próba ponownego otwarcia pasa startowego.

Brytyjska policja jest przekonana, że loty dronów w pobliżu Gatwick są "rozmyślnym aktem, mającym na celu zakłócenie działania portu lotniczego". Jej zdaniem nic nie wskazuje jednak na to, by zdarzenia miały podłoże terrorystyczne.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz lotu dronów w obszarze 1 km od ogrodzenia lotniska. Za jego złamanie grozi nawet do 5 lat więzienia.

Brytyjski minister transportu Chris Grayling powiedział BBC, że zaobserwowane w okolicach lotniska drony wyglądają na niewielkie, komercyjnej wielkości maszyny. W tropieniu operatorów dronów ma pomóc wojsko dysponujące specjalistycznym sprzętem. Policja zapowiada, że może zestrzelić drony, które ponownie pojawią się w okolicach lotniska - informuje BBC. Tropieniem dronów i operatorów zajmuje się 20 oddziałów policji z Sussex.

Gatwick, drugie największe lotnisko w Wielkiej Brytanii, zostało zamknięto w środę wieczorem, gdy w pobliżu zauważono dwa drony. Zamknięcie Gatwick spowodowało odwołanie lotów dla 120 tysięcy pasażerów. Oba terminale na Gatwick są pełne ludzi czekających na wznowienie lotów. Wielu z nich spędziło tam noc na ławkach i na podłodze.

Rocznie Gatwick obsługuje ponad 45 mln pasażerów, jest siódmym co do wielkości portem lotniczym w Unii Europejskiej i drugim - za lotniskiem Heathrow - w Wielkiej Brytanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA