fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Irlandzki sąd blokuje strajk w Ryanairze

Bloomberg
Nie będzie strajku pilotów w irlandzkich bazach Ryanaira. Sąd w Dublinie nakazał wstrzymanie akcji strajkowej, która była zaplanowana na najbliższy czwartek i piątek. Pięciodniowy strajk portugalskich załóg Ryanaira rozpoczął się zgodnie z planem we środę, 21 sierpnia.

Nadal jednak nie wiadomo, jaka będzie decyzja sądu brytyjskiego w tej samej sprawie. Ryanair robił wszystko, by zminimalizować zagrożenie, jakie miała „spowodować niewielka grupka pilotów ", która zakłóciłaby podróże „dziesiątek tysięcy pasażerów". W strajku 22-23 sierpnia miało wziąć 180 pilotów z irlandzkich baz Ryanaira. „Teraz już wiadomo, że wszystkie nasze rejsy z Irlandii staną wykonane zgodnie z rozkładem" - poinformowała linia. Jednocześnie wezwała „tę niewielką mniejszość" pilotów do powrotu do negocjacji.

Nadal jednak nie wiadomo, czy strajk pilotów brytyjskich zaplanowany na najbliższy czwartek i piątek odbędzie się, czy też również zostanie zablokowany przez sąd. Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Lotniczych (BALPA) oskarża Ryanaira, że stosuje wobec pracowników mobbing i zastrasza ich, zamiast wrócić do negocjacji i rozwiązać konflikt.

Michael O'Leary, prezes Ryanaira, przy każdej okazji podkreśla, że kierowana przez niego linia obecnie ma przerost zatrudnienia i od sezonu zimowego 2019/2020 planuje zwolnienie 900 osób, w tym 600 pilotów.

Na razie Ryanair sprzedaje bilety na rejsy z i do Wielkiej Brytanii jakby strajku miało nie być.

BALPA planuje także kolejne strajki, na początku września. Niedawno Ryanair zgodził się na podwyżki płac pilotów w Wielkiej Brytanii o 20 procent, co oznaczałoby maksymalnie 180 tys. funtów rocznie dla kapitanów.

W Wielkiej Brytanii Ryanair znajduje się na ostatnim miejscu najbardziej lubianych i szanowanych linii lotniczych.

Tymczasem w Portugalii strajk rozpoczął się zgodnie z planem. W trzech portach, do których Ryanair lata w tym kraju — Lizbonie, Porto i Faro - nie zanotowano jednak żadnych zakłóceń w rozkładzie. Hiszpańskie załogi zamierzają protestować 1, 2, 6, 8, 13, 15, 20, 22, 27 i 28 września przeciwko zamknięciu baz w Gironie, na Gran Canarii i na Teneryfie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA