fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

LOT uziemia Boeingi 737 MAX8. Europa zamyka dla nich niebo

Bloomberg
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson wydał decyzję o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów typu Boeing 737 MAX8. Informacja ta zostanie przesłana do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która bezzwłocznie wprowadzi to w życie.

Przestrzeń zamknęły już Niemcy, Francja, Hiszpania i Wielka Brytania. W tej sytuacji praktycznie cała Europa będzie zamknięta dla tego typu samolotów.

Wszystkie pięć boeingów 737 MAX8, które są we flocie Polskich Linii Lotniczych LOT znajdują się na warszawskim Lotnisku Chopina. O godz 17.30 przewoźnik podał informację o ich czasowym uziemieniu. — Wszystkie maksy LOT-u zostały już zdjęte z siatki – powiedział „Rzeczpospolitej" Samson. Maksy LOT-u latały m.in. do Madrytu, Barcelony, Londynu, Tbilisi, Erewania, Moskwy, Frankfurtu i Zurychu. Polski przewoźnik będzie miał docelowo 14 takich maszyn.

Kolejne kraje uziemiają boeingi po katastrofie w Etiopii

Popołudniowa decyzja jest dużym zaskoczeniem. Jeszcze wczesnym popołudniem Henrik Hololei, dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. mobilności i transportu mówił dziennikarzom w Madrycie podczas Kongresu Kontrolerów Ruchu Lotniczego, że Bruksela jest w nieustannym kontakcie z władzami etiopskimi. - W tym kraju wydarzyła się ta katastrofa, więc jest to oczywiste. Jesteśmy również w kontakcie z amerykańską Federalną Agencją Lotnictwa, ponieważ maszyna, która uległa katastrofie była wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych. FAA wydała już oświadczenie, w którym nie było wprawdzie zalecenia uziemienia boeingów 737 MAX8, ale zaleciła zmianę oprogramowania w tych maszynach.

Także Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) we wtorek zawiesiła wszystkie loty samolotów Boeing 737 MAX na terenie UE.

Stany stoją murem za Boeingiem, choć czuć niepokoje w Kongresie

W Europie jest dzisiaj zarejestrowanych 55 boeingów 737 MAX8 należących do 12 przewoźników, w tym dziesięciu linii krajów unijnych. Żadna z tych linii nie uziemiła swojej floty maksów — mówił Henrik Hololei.

- Potwierdzamy, że otrzymaliśmy pismo prezesa ULC z decyzją o zamknięciu przestrzeni powietrznej Polski dla samolotów Boeing 737 MAX8 - mówi p.o. prezes PAŻP Janusz Janiszewski. - W wyniku tej decyzji wszystkie samoloty tego typu znajdujące się na polskich lotniskach zostaną uziemione, nie mogą wykonywać lotów. Natomiast maszyny, które są już w powietrzu, które już są w powietrzu muszą albo wylądować na najbliższym lotnisku, albo jak najszybciej przelecieć do przestrzeni krajów, w których jeszcze obowiązuje zezwolenie na wykonywanie rejsów maksami.

- Ta decyzja obowiązuje do odwołania. PAŻP wykonuje bezpośrednio polecenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego - dodał.

W dwóch wypadkach PAŻP już nie wydała zezwolenia na wlot boeinga 737 MAX do polskiej przestrzeni powietrznej. Pierwsza z maszyn leciała z Wilna, druga z Kopenhagi po godzinie 17.30.

Na polskim rynku oprócz LOT-u maksami latają polski Enter Air i czeski Travel Service.

Z latania boeingami 737 MAX8 nie zamierzają rezygnować Rosja, Stany Zjednoczone i Kanada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA