fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Londyn zapewni warunki dla lotów po twardym brexicie

Adobe Stock
Brytyjskie władze ogłosiły, że zaproponują Unii Europejskiej podobną ofertę ochrony praw do latania liniom lotniczym w razie rozstania bez umowy. To usuwa największą przyczynę niepokojów, że dojdzie do uziemienia samolotów i chaosu w podróżach.

Resort transportu w Londynie poinformował, że rząd nadal pracuje z Brukselą nad zapewnieniem rozstania z umową na okres przejściowy, ale w ramach przygotowań na każdą ewentualność postanowił odpowiedzieć tym samym na unijną inicjatywę.

Komisja Europejska zaproponowała, by brytyjskie linie lotnicze mogły korzystać z unijnych lotnisk przez 12 miesięcy po 29 marca przy założeniu, że strona brytyjska zaproponuje takie same prawa przewoźnikom z Unii.

Teraz władze brytyjskie ogłosiły, że zamierzają przyznać przewoźnikom z Unii przez 12 miesięcy dostęp do W.Brytanii, przynajmniej równoważny z prawami, jakie otrzymają brytyjskie linie zgodnie z unijnymi przepisami. "Dotyczy to praw organizowania ruchu, własności i kontroli, wynajmu samolotów, rozwiązań w zakresie współpracy marketingowej i uczciwej konkurencji" - cytuje Reuter komunikat.

Brytyjczycy poszli dalej i stwierdzili, że linie lotnicze krajów członkowskich będą mogły działać w pełnym zakresie na całym terytorium Zjednoczonego Królestwa w sezonie letnim 2019 IATA, który kończy się 27 października i utrzymywać połączenia między regionalnymi bazami.

Prezes Ryanaira, Michael O'Leary ostrzegał najgłośniej przed groźbą uziemienia samolotowy, jeśli W.Brytania wyjdzie z Unii bez umowy. Konkurencyjny easyJet założył nową linię lotniczą w Austrii, by chronić swe prawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA