fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Bruksela akceptuje pakiet ratunkowy dla Lufthansy

Bloomberg
Komisja Europejska zgodziła się na rządową pomoc dla niemieckiego przewoźnika. Lufthansa będzie jednak musiała konkurencji część samolotów i prawa do ich obsługi we Frankfurcie i Monachium.

Negocjowany od tygodni kompromis Brukseli i Berlina oznacza, że w zamian za pakiet ratunkowy w wysokości 9 miliardów euro Lufthansa będzie musiała odstąpić konkurencji osiem samolotów, po cztery we Frankfurcie i w Monachium. Przewoźnik dysponuje w sumie 100 maszynami. Lufthansa oddda również 24 tzw. sloty czyli prawo do przyjmowania i obsługi samolotów przed startem. W to miejsce będą mogły wejść inne firmy. Ze względu na duże zatłoczenie portów lotniczych prawa te przedstawiają dla przewoźników dużą wartość.

Zgodę wyraził już zarząd Lufthansy, jak poinformował koncern w nocy z piątku na sobotę (29/30 maja). Aby porozumienie weszło w życie, musi jeszcze zostać potwierdzone przez radę nadzorczą i walne zgromadzenie.

Bez przewagi konkurencyjnej

Za postawieniem niemieckiemu przewoźnikowi twardych warunków opowiadała się unijna komisarz ds. konkurencji Margarethe Vestager, powołując się na znaczenie odstąpienia slotów dla utrzymania konkurencyjności na rynku: „Jeśli ktoś chce z nimi (z Lufthansą) konkurować, potrzebuje slotów na lotnisku”.

Ratunek przed plajtą

Kilka dni wcześniej Lufthansa i rząd Niemiec osiągnęły kompromis w sprawie pakietu ratunkowego o wartości 9 miliardów euro. Także te negocjacje ciągnęły się tygodniami. Towarzyszył im spór wewnątrz rządu o to, w jakim stopniu rząd jako płatnik może się w przyszłości wtrącać w wewnętrzne sprawy koncernu.

Pandemia koronawirusa wraz z obowiązującymi restrykcjami dotyczącymi podróży niemal całkowicie zastopowała działalność Lufthansy i innych linii lotniczy. W kwietniu i maju niemieckie linie przewiozły zaledwie 1 procent pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem 2019. Codziennie tracą kilkanaśnie milionów euro. Znacznie ograniczono transport towarów. Zagrożonych jest 138.000 miejsc pracy.

Źródło: dw.de
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA