Reklama
Rozwiń

Guru antyszczepionkowców przyjadą do Sejmu

W przyszłym tygodniu z wykładem w Sejmie wystąpią włoscy badacze dr Antonietta Gatti i dr Stefano Montanari – dowiedziała się rp.pl. To naukowcy, na których badania często powołują się przeciwnicy szczepień obowiązkowych.

Aktualizacja: 12.02.2019 14:59 Publikacja: 12.02.2019 14:46

Guru antyszczepionkowców przyjadą do Sejmu

Foto: Adobe Stock

Gatii i Montanari wezmą udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, zwanego popularnie „antyszczepionkowym”, choć jego członkowie twierdzą, że wcale nie są przeciwnikami szczepień. W skład wchodzi czterech posłów. Mają różną przynależność klubową, ale wszyscy zostali wybrani z list Kukiz15. Formalnym przewodniczącym jest Piotr Liroy-Marzec (koło Wolność i Skuteczni), a nieformalnym – Paweł Skutecki (Kukiz’15).

Posiedzenie planowane na 19 lutego będzie już drugim z udziałem naukowców z zagranicy. 8 stycznia zespół gościł prof. Christophera Exleya z Keele University. Specjalizuje się w badaniach nad wpływem aluminium na organizmy żywe. Z jego badań ma wynikać, że ten metal zawarty w szczepionkach może mieć związek z występowaniem autyzmu.

Z kolei dr Antonietta Gatti i dr Stefano Montanari, reprezentujący Health, Law and Science Association, są znani z przeprowadzonej przez siebie analizy ponad 40 szczepionek stosowanych w Europie, w których stwierdzili obecność toksycznych metali. W efekcie ich prace są często cytowane na blogach anstyszczepionkowców, nawet tych najradykalniejszych. Powołuje się na nich przykładowo autorka bloga „Szczepionkowe ludobójstwo”.

Metodologię badań Gatti i Montanariego podważyła Europejska Agencja Leków. Jednak Paweł Skutecki przekonuje, że warto posłuchać argumentów włoskich naukowców. – Publikują w poważnych czasopismach naukowych i są specjalistami w swoich dziedzinach. Te dwa nazwiska są głośne nie tylko w blogosferze antyszczepionkowców, ale też w świecie nauki. Mówiąc lekko ironicznie, daję polskim naukowcom i lekarzom wyjątkową okazję, by obnażyć niewiedzę tych europejskich rzekomo kontrowersyjnych badaczy – mówi.

Podkreśla, że podczas spotkania liczy na wielogłosową dyskusję, podobnie jak w czasie styczniowego wykładu prof. Exleya. Wtedy do Sejmu Skutecki zaprosił m.in. ekspertów z Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i konsultantów krajowych z kilku dziedzin. Po wykładzie odbyła się długa dyskusja z prof. Exleyem. ­– Przyjemnie było słuchać rozmowy naukowców na tak wysokim poziomie merytorycznym – mówi Skutecki. Podczas spotkania z doktorami Gatti i Montanarim ma być podobnie.

Prof. Alicja Chybicka, onkolog dziecięcy i posłanka PO, twierdzi jednak, że takie spotkania w Sejmie nie powinny się odbywać nawet w otwartym formacie. Uważa, że skutkiem będzie utwardzanie poglądów przeciwników szczepień. – To może tylko namieszać w głowie komuś, kto nie posiada pełnej wiedzy. A przez ruchu antyszczepionkowe mamy już w tej chwili wzrost zachorowań na odrę – przypomina. – Szczepionki są dobrodziejstwem naszych czasów. Pozwoliły przeżyć wielu osobom, które umarłyby, gdyby nie były szczepione. Powikłania rzeczywiście mogą się zdarzyć, ale w bardzo niewielkim odsetku – dodaje prof. Chybicka.

Jednak to nie koniec spotkań w polskim Sejmie z zagranicznymi naukowcami, kojarzonych z ruchem antyszczepionkowym. – Szykujemy jeszcze kilka niespodzianek. To będą nazwiska z naukowej pierwszej ligi – zapowiada poseł Skutecki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kraj
Radni Warszawy coraz bardziej anonimowi
Kraj
Ośrodek dla cudzoziemców pod Warszawą. Przebywa tam 170 mężczyzn
Kraj
Rekordowy czerwiec warszawskiego lotniska. „W czołówce Europy"
Kraj
Nieproszony gość z południa. Co warto wiedzieć o skupieńcu lipowym?
Kraj
Nowa Tęcza w ogniu pytań. Kontrowersje wokół odbudowy „Łuku LGBT”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama