fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Waszczykowski: ABW jak policja polityczna

Witold Waszczykowski
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Odwołaliśmy czterech generałów, których każda minuta na stanowisku stanowiła większe zagrożenie niż to, które płynie spoza Polski - tak szef MSZ Witold Waszczykowski skomentował nocne dymisje szefów służb wywiadowczych.

Dziś w nocy na wniosek premier Beaty Szydło odwołani zostali szefowie Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. 

Witold Waszczykowski, który był gościem programu "Jeden na jeden", uznał, że odwołani zostali szefowie służb, które - jak ABW - przez lata zachowywały się jak policja polityczna, anie instytucje, których głównym zadaniem jest ochrona interesu państwa przed działaniami zewnętrznymi.

Jako przykład takiego postępowania Waszczykowski podał inwigilowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, fabrykowanie raportów dotyczących jego wizyty w Gruzji oraz odbieranie certyfikatów współpracownikom prezydenta.

- To były działania policji politycznej, a nie ochrona interesów państwa – stwierdził Waszczykowski.

Szef MSZ po raz kolejny powiedział też, że wobec braku unijnych procedur weryfikowania uchodźców, czyli rozdziału imigrantów zarobkowych od rzeczywistych uchodźców, Polsce trudno będzie wykonać uzgodnienia dotyczące przyjęcia ich 7 tys.

Waszczykowski mówił też o swojej wtorkowej wizycie we Fronteksie - unijnej agencji, która koordynuje współpracę między państwami UE w zakresie zarządzania granicami.

- Moja wizyta we Frontexie miała na celu sprawdzenie, w jaki sposób Polska mogłaby wykonać decyzję UE. Wniosek jest taki, że prawdopodobnie nie da ona się wykonać - powiedział Waszczykowski.

Poseł PiS oświadczył też, że Prawo i Sprawiedliwość jako kandydata do rozmów na temat realizacji celów zawartych w expose premier Szydło, widzi Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL, zdaniem Waszczykowskiego, uznało, że  szereg z nich "zasługuje na poważną rozmowę".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA