fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

W najbliższą niedzielę obrączkowe zaćmienie Słońca

Adobe Stock / wishfaery14
Najbliższe zaćmienie Słońca wystąpi 21 czerwca. Zjawisko w pewnym zakresie będzie można obserwować tylko z części terenów Polski. W internecie dostępna ma być transmisja na żywo.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią i przysłania światło słoneczne. Pomimo znacznej różnicy rozmiarów między Księżycem a Słońcem nasz naturalny satelita jest w stanie zasłonić Słońce, ponieważ wielkość kątowa obu ciał na naszym niebie jest zbliżona.

Najbliższe zaćmienie wystąpi 21 czerwca. Z uwagi na to, że Księżyc będzie znajdował się blisko apogeum, a więc będzie oddalony od Ziemi, będzie wydawał się mniejszy i nie zasłoni całej gwiazdy. W takim przypadku mówimy o zaćmieniu obrączkowym i właśnie takie będzie obserwowalne w niedzielę.

Tegoroczne zaćmienie Słońca będzie najlepiej widoczne z terenów Demokratycznej Republiki Konga, Sudanu Południowego, Etiopii, Jemenu, Omanu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Chin i Tajwanu. W Polsce zjawisko, jako płytkie zaćmienie częściowe, będzie można obejrzeć z części terenu Bieszczadów od godz. 7:39.

Zaćmienie Słońca z 21 czerwca ma być transmitowane w internecie m.in. przez serwis Timeanddate.com.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA