fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Ludzie pomagają nam ujrzeć Jowisza tak, jak nigdy wcześniej

NASA
Agencja NASA korzysta z pomocy pasjonatów nauki, by zaprezentować światu nowe obrazy Jowisza.

Od 2016 roku statek kosmiczny Juno krąży wokół Jowisza, skanując atmosferę i oznaczając jego pole magnetyczne i grawitacyjne. 

Na pokładzie znajduje się także JunoCam, specjalnie zaprojektowana kamera, która wysyła na Ziemię obrazy planety. 

- Nie mamy oficjalnego zespołu naukowców zajmujących się obrazowaniem, więc zwróciliśmy się do społeczności, aby nam pomogli - powiedziała Candice Hansen-Koharcheck, odpowiedzialna za JunoCam.

NASA

Gdy materiały dotrą na naszą planetę, są w nieobrobionej formie przekazywane osobom, które chcą je odpowiednio przygotować. Do stworzenia kolorowej fotografii potrzebna jest odrobina wiedzy w dziedzinie obróbki zdjęć.

- Nie wiem, co byśmy bez nich zrobili - mówi Hansen-Koharcheck. - Przez ostatnie dwa lata zdawaliśmy się na nich jako na ważnych członków naszego wirtualnego zespołu - dodaje.

NASA

Wśród najbardziej zaangażowanych członków społeczności jest Kevin Gill, który na co dzień pracuje w centrum badawczo-rozwojowym NASA w Kalifornie. 

Zanim Gill zaczął obrabiać zdjęcia Jowisza, z miłości do nauki pracował nad zdjęciami Marsa i Saturna.

Obrazy, które poddawane są obróbce, nie posiadają kolorów poza skalą szarości. Każda osoba, która tworzy finalną fotografię dodaje trochę swojej inwencji. 

Dzięki pracy naukowców-amatorów udało się stworzyć m.in. ostre obrazy cyklonów na biegunach planety.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA