fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Historyczna data. Dziś pierwszy kosmiczny spacer kobiet

AFP
Astronautki NASA Jessica Meir i Christina Koch są pierwszymi kobietami w historii, które wspólnie przeprowadzą kosmiczny spacer poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Ich misja rozpoczęła się dziś rano. Poza ISS spędzą około 5-6 godzin.

Aby odróżnić kobiety, jedna z nich na hełmie ma numer 18, druga 11. Dodatkowo kombinezon Christiny Koch ma czerwone paski.

Dla Koch jest to czwarty kosmiczny spacer. Jessica Meir opuściła Międzynarodową Stację Kosmiczną po raz pierwszy.

Pierwszą kobietą, która uczestniczyła w spacerze kosmicznym była w 1984 roku radziecka kosmonautka Swietłana Sawicka. W ciągu 35 lat łącznie 14 pracownic NASA uczestniczyło w takich misjach. 

- To, co teraz robimy, pokazuje całą pracę, która miała miejsce w poprzednich dekadach, wszystkie kobiety, które pracowały, by dotrzeć do tam, gdzie jesteśmy dzisiaj - powiedziała Meir.

- Myślę, że miłą rzeczą dla nas jest to, że nawet nie myślimy o tym na co dzień, to normalne. Jesteśmy częścią zespołu, wykonujemy tę pracę jako efektywny zespół pracujący razem ze wszystkimi innymi, więc miło jest zobaczyć, jak daleko zaszliśmy - dodała.

W ramach swojego spacery kobiety wymienią rozładowane akumulatory. Nowe urządzenia zwiększą moc stacji. 

To druga próba kosmicznego spaceru kobiety. Pierwsza miała być przeprowadzona w marcu, jednak nie doszła do skutku. Towarzyszką Koch miała być Anne McClain, która od tego czasu powróciła na Ziemię. Oficjalnym powodem odwołania misji były problemy ze skafandrem.

Koch przybyła na ISS 14 marca. Pozosttanie w kosmosie do lutego 2020 roku. Będzie to najdłuższa kobieta misja w historii. Poprzedni rekord należy do Peggy Whitson, która spędziła nieprzerwanie w kosmosie 288 dni. Meir na ISS przybyła w październiku. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA