fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Rosja uruchomiła system satelit Kanopus. Ma monitorować katastrofy

NASA
Rosja rozpoczyna obsługę systemu satelitarnego Kanopus, który za zadanie ma monitorowanie klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.

Roscosmos poinformował na swojej stronie internetowej, że rosyjska korporacja kosmiczna rozpoczęła obsługę systemu satelitarnego Kanopus-V, służącego do monitorowania klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.

„System kosmiczny Kanopus-V został przyjęty do służby. Odpowiednią decyzję podjęła państwowa korporacja kosmiczna Roscosmos 26 września 2019 r.” - podała agencja w wydanym oświadczeniu.

Jak informuje agencja, grupa satelitów Kanopus-V ma m.in. pozwolić na szybkie wykrywanie pożarów lasów oraz emisji substancji zanieczyszczających. Ponadto satelity systemu monitorują naturalne zjawiska hydrometeorologiczne i działalność rolniczą.

Dodatkowo Kanopus-V ma pomóc Rosji w tworzeniu aktualnych map topograficznych. Satelity przeprowadzają badania terytorium Rosji z częstotliwością raz lub dwa razy na każde 24 godziny.

Rosja rozpoczęła wdrażanie systemu od umieszczenia pierwszego satelity Kanopus-V 22 lipca 2012 r. Satelita miał działać przez 5 lat, ale już działa już 7.

Kolejny etap wdrażania systemu miał miejsce w lipcu 2017 roku, kiedy to uruchomiono satelitę Kanopus-V-IK. W lutym 2018 do grupy dołączyły satelity Kanopus-V nr 3 i nr 4 a w grudniu tego samego roku satelity Kanopus-V nr 5 i nr 6.

Satelity Kanopus-V o wadze 465 kg zostały umieszczone na orbicie heliosynchronicznej na wysokości około 510 km.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA