fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Polska walczy z koronawirusem: Wielkanoc w bardzo małym gronie

Fotorzepa/Piotr Guzik
Po świętach rząd przedstawi plan wychodzenia z kwarantanny. Teraz dochodzi obowiązek noszenia masek.

Rząd utrzymał w mocy dotychczasowe obostrzenia związane z rygorem sanitarnym. Po raz pierwszy jednak od czasu ograniczenia aktywności Polaków zróżnicował terminy działania poszczególnych ograniczeń.

– Nasze dotychczasowe działania w obszarze pandemii sprawdzają się. Zdajemy sobie sprawę, że izolacja jest uciążliwa, ale gdyby nie te restrykcje, chorych mogłoby być 40 tys. lub więcej – tłumaczył podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jedyną zmianą zapowiedzianą w czwartek przez rząd jest obowiązek noszenia maseczek lub zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej szalikiem lub chustką. Będzie on obowiązywał od przyszłego czwartku.

Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ma prawdopodobnie związek z zapowiedzią stopniowego luzowania rygorów sanitarnych. Po świętach rząd zamierza przedstawić odpowiedni plan. Stąd też zapewne różne terminy obowiązywania poszczególnych obostrzeń sanitarnych.

I tak, najkrócej, bo zaledwie do 19 kwietnia, przedłużono obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, a także limitów w sklepach (po trzy osoby na każdą kasę) i kościołach. Oznacza to, że w Święta Wielkanocne w kościołach podczas mszy nie może być więcej niż pięć osób, nie licząc celebransów.

Nie zdecydowano się jednak na wprowadzenie zakazu przemieszczania się między miastami, choć wciąż obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez konkretnego powodu. Zarówno premier, jak i obecni na konferencji ministrowie: zdrowia Łukasz Szumowski i edukacji Dariusz Piontkowski, apelowali, by dla bezpieczeństwa Polacy zostali w domach. Podkreślali, że jeśli zdecydują się spędzać święta gromadnie, za kilka tygodni może być o ponad 50 tys. więcej zakażonych.

Na kolejne dwa tygodnie przedłużone jest zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i kolejowego ruchu międzynarodowego. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ósmego roku życia zostaje także przedłużony o kolejne dwa tygodnie.

Równocześnie zapowiedziano przesunięcie na, prawdopodobnie, drugą połowę czerwca egzaminów na zakończenie ósmej klasy i egzaminów maturalnych.

Z kolei do 3 maja obowiązywać będzie dotychczasowy rygor związany z zamknięciem granic.

Nie podano natomiast daty wznowienia imprez masowych. Premier poinformował, że są one wstrzymane „do odwołania".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA