fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Ojciec Rydzyk 83. na liście najbogatszych Polaków

O. Tadeusz Rydzyk
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Majątek, którym zarządza ojciec Tadeusz Rydzyk, zapewniłby mu 83 miejsce na liście najbogatszych Polaków.

Do sprawozdań finansowych "kluczowych biznesów" o. Rydzyka dotarli dziennikarze "Wprost". Wynika z nich, że w 2015 roku o. Rydzyk zainkasował  kwotę 56 mln złotych - rekordowy w dziejach funkcjonowania firm duchownego.

"Wprost", stosując taką metodologię, jaką stosuje się przy tworzeniu rankingów najbogatszych Polaków, wyliczył, że majątek zakonnika wynosi około 339 mln złotych, co zapewniłoby mu 83 miejsce na liście. Tuż - jak pisze "Wprost" - za Romanem Kluską, założycielem Optimusa, a przed twórcą gry "Wiedźmin" Michałem Kicińskim.

Tygodnik zaznacza, że jako osoba duchowna ojciec Tadeusz Rydzyk, jako że złożył śluby ubóstwa, nie ma prawa posiadać żadnych dóbr osobistych, ale w rzeczywistości to on zarządza wszystkimi założonymi przez siebie instytucjami.

Większość majątku, którym zarządza zakonnik, należy do  instytucji pozakościelnych. Są wśród nich m.in. dwie fundacje (Lux Veritas i  "Nasza Przyszłość"), których o. Rydzyk jest prezesem i członkiem rady programowej, oraz spółki, takie jak m.in. Geotermia Toruń, Uzdrowisko Termy Toruńskie, Polskie Sieci Cyfrowe. Tylko "Radio Maryja", pierwsza instytucja założona przez o. Rydzyka, należy do zakonu redemptorystów.

Więcej - Wprost.pl

 

 

Źródło: Wprost.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA