fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Dworczyk: Od 10 maja pierwszeństwo w szczepieniach dla niepełnosprawnych

Michał Dworczyk
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Doświadczenia I kwartału pokazały, iż wyodrębnianie jakichkolwiek grup powoduje spowolnienie całego systemu. A w interesie wszystkich Polaków - również niepełnosprawnych - jest aby jak najszybciej jak największa liczba Polaków została zaszczepiona - mówił na konferencji prasowej szef KPRMI Michał Dworczyk tłumacząc dlaczego w programie szczepień nie przewidziano jak dotąd preferencji dla osób niepełnosprawnych.

- To były wszystko bardzo trudne decyzje w ostatnich tygodniach i miesiącach. Kilkadziesiąt środowisk zwracało się z wnioskami o priorytetowe traktowanie przy szczepieniach - podkreślił Dworczyk.

Jak dodał "za 10 dni wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli e-skierowania". - Proces rejestracji zakończy się w pewnej mierze i będzie można skupić się na innych wyzwaniach, w tym szczepieniach osób niepełnosprawnych - dodał.

- Od 10 maja będziemy chcieli wprowadzać w życie cztery rozwiązania, które - wierzymy - wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych - podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM zapowiedział, że od 10 maja "osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych będą miały pierwszeństwo w szczepieniach".

- Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin - będzie mogła przyjechać do punktu i po zarejestrowaniu się będzie od razu otrzymywać szczepienie - zarówno osoba jak i jej opiekun i opiekunowie - dodał Dworczyk.

Dworczyk zapowiedział też, że "od 10 maja rozpoczną się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych".

- Trzecie rozwiązanie to zaangażowanie mobilnych jednostek szczepień - indywidualnych pracowników medycznych, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia. Takie osoby mogą zgłaszać się za pomocą formularza na stronie RCB, z punktu szczepień, w którym pracują, pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjeentów, z którymi się umawiają na szczepienie. Mogą dojeżdżać do osób z ograniczoną mobilnością - tłumaczył szef KPRM.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA