fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Indyjski wariant koronawirusa odkryty w Szwajcarii

AFP
W Szwajcarii odkryto pierwszy przypadek indyjskiego wariantu COVID-19 - podał na Twitterze szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (BAG).

To trzeci europejski kraj, w którym potwierdzono obecność indyjskiej odmiany koronawirusa.

Jego obecność na swoim terytorium potwierdziła wcześniej Belgia - wirusa wykryto u 20 indyjskich studentów medycyny, którzy przylecieli z Paryża.  Również Wielka Brytania potwierdziła ponad 70 przypadków.

Szwajcarzy potwierdzili obecność indyjskiego wariantu u turysty tranzytowego "z jednego z krajów europejskich".

Próbka została pobrana w marcu, w kantonie Solura na północy kraju.

Federalny Urząd Zdrowia Publicznego konsultuje obecnie umieszczenie Indii na "czerwonej liście" krajów wysokiego ryzyka. Osoby przybywające z takich krajów do Szwajcarii muszą się poddać 10-dniowej kwarantannie.

System opieki medycznej w Indiach nie wytrzymuje kolejnej fali zakażeń, częściowo spowodowanych tzw. podwójnym mutantem, odmianą wirusa nazwaną B.1.617. W przeciążonych szpitalach brakuje tlenu.

W sobotę kraj zanotował rekordową od początku pandemii liczbę  zakażeń - w ciągu doby potwierdzono ich ponad 348 tysięcy. Z powodu Covid-19 zmarło tam już ponad 190 tys. ludzi.

Indyjski "podwójny mutant" nie jest jeszcze dobrze zbadany. Niewiele wiadomo o jego odporności na szczepionki i tempie przenoszenia się.

Źródło: ARY News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA