fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Wielka Brytania: Rządowa aplikacja w roli "paszportu covidowego"?

Samolot z Księżycem w tle
AFP
Wielka Brytania pracuje nad wykorzystaniem istniejącej aplikacji Narodowej Służby Zdrowia (NHS) do potwierdzania przez osoby w pełni zaszczepione na COVID ich statusu pod tym względem. Aplikacja miałaby być wykorzystywana w roli tzw. paszportu covidowego przy międzynarodowych podróżach - mówił sekretarz transportu, Grant Shapps, w rozmowie ze Sky News.

- To będzie aplikacja NHS, z której ludzie korzystają, by rejestrować się w ramach NHS... która pozwoli zaświadczyć, że dana osoba jest zaszczepiona, albo była przetestowana (na COVID-19) - mówił Shapps dodając, że rozmawia z "partnerami na całym świecie", aby zapewnić, że dane z tej aplikacji będą uwzględniane przez inne państwa.

W przyszłym tygodniu Shapps ma omawiać to rozwiązanie na posiedzeniu ministrów transportu grupy G7.

Brytyjski rząd zakłada, że być może już 17 maja Brytyjczycy będą mogli znów swobodnie podróżować poza granice kraju. Obecnie jest to możliwe tylko w szczególnych przypadkach.

Shapps zapowiedział, że na początku maja poda w jakich kategoriach, pod względem zagrożenia epidemicznego, będą poszczególne kraje.

Jak podkreślił sekretarz transportu dane epidemiczne w Wielkiej Brytanii "wciąż wyglądają dobrze". Dodał, że ważne jest, aby ochronić Brytyjczyków przed sprowadzeniem kolejnej fali epidemii z zewnątrz.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA