fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Relacja na żywo: Co z obostrzeniami? Konferencja ministra zdrowia z 7 kwietnia

Adam Niedzielski
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Na konferencji prasowej o 11 minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące obecnie w Polsce obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia.

11:30

Konferencja zakończyła się.

11:28

W zależności od sytuacji doświadczenie nasze pandemiczne pokazuje, że nie kierujemy się zawsze tymi samymi kryteriami. Na początku pandemii czy w kolejnych okresach kierowaliśmy się nową liczbą zakażeń, to np. w momencie bardzo dynamicznego wzrostu zachorowań kierowaliśmy się samą dynamiką zachorowań. Teraz kiedy jesteśmy w sytuacji, że apogeum mamy już za sobą najważniejszym kryterium staje się kwestia infrastruktury szpitalnej. Trudno powiedzieć dziś jakie będą kryteria uwolnienia części gospodarki, która jest związana z sektorem hotelarskim.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:19

W Polsce mamy pojedyncze przypadki zweryfikowania mutacji południowafrykańskiej i brazylijskiej. W Europie pojawiła się też mutacja nigeryjska.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:17

Z ostatnich 2-3 tygodni mamy udział brytyjskiego wariantu koronawirusa na poziomie 90 proc.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:15

W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. Do majówki jest jeszcze trochę czasu, ponad trzy tygodnie. W przyszłym tygodniu, gdy będziemy obserwowali sytuację w szpitalach oraz jakie są konsekwencje okresu świątecznego, będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie oczekiwać, że majówka będzie spędzana tak, jak spędzaliśmy ją dwa lata temu czy wcześniej. Trzeba się liczyć, ze będą obecne obostrzenia.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:12

Priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń będą dotyczyć powrotów do przedszkoli i powroty do klas I-III. Podzielam pogląd ministra Dariusza Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do nauczania w trybie zwykłym, a klasy I-III – co najmniej w trybie hybrydowym.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:10

Minister zdrowia zapowiada, że decyzje ws. obostrzeń po 18 kwietnia zapadną w przyszłym tygodniu.

11:09

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia.

11:08

Skutek tego, jak się zachowaliśmy w czasie świąt, zobaczymy w przyszłym tygodniu.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:07

Reprezentatywne informacje, to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli dopiero w kolejnych dniach.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:05

Woj. wielkopolskie i dolnośląskie w ostatnim czasie odczuły dużą dynamikę napływu pacjentów. Oba te województwa mogą liczyć na wsparcie innych regionów.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:04

W woj. małopolskim mamy problem z łóżkami respiratorowymi. Dlatego LPR opracowało plan ewentualnego transportowania pacjentów, którzy są w stanie najcięższym.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:03

Województwo łódzkie bardzo pomaga województwu śląskiemu. Od strony zachodniej Śląsk jest zabezpieczony przez woj. opolskie, jeśli chodzi o wschodnią część Śląska mamy możliwość współpracy z woj. małopolskim.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:01

Obserwowane ostatnio wyniki dotyczące nowych zakażeń, które dają pewną nadzieję są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Cały czas mamy złą sytuację w szpitalach.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

11:00

Rozpoczyna się konferencja prasowa.

10:45

W ciągu doby przeprowadzono w Polsce 90,9 tys. testów na COVID-19. Pozytywny wynik dało 16,4 proc. z nich.

10:32

Od 2 kwietnia spada rośnie średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców z 7 dni. Obecnie wynosi ona 21 411.

Karetka pogotowia
Fotorzepa, Jakub Czermiński

10:31

W środę liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – porównywana tydzień do tygodnia – była mniejsza o 54,65 proc. Zmarło 638 chorych na COVID-19.

10:15

10:01

Od 27 marca w całej Polsce zamknięte są hotele, baseny, solaria. W galeriach handlowych funkcjonować mogą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Ponownie zamknięte zostały teatry, muzea i galerie sztuki oraz kina. Zamknięto również stoki narciarskie i obiekty sportowe, które mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności. Od 20 marca nauka w klasach I-III prowadzona jest w trybie zdalnym. Dodatkowo od 27 marca do – co najmniej – 9 kwietnia zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. W sklepach powyżej 100 m2 jedna osoba może przypadać na – maksymalnie – 20 m2 powierzchni (w mniejszych sklepach i na poczcie – na 15 m2). 27 marca zamknięte zostały żłobki i przedszkola.

Fot. Robert Gardziński, Fotorzepa

10:00

Na godzinę 11 zaplanowano konferencję prasową ministra Adama Niedzielskiego. Według zapowiedzi RMF FM w czasie konferencji minister poinformuje o przedłużeniu lockdownu obowiązującego w Polsce od 27 marca o kolejne dwa tygodnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA