fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Analiza: Kiedy szczepionkę na COVID otrzymają najbiedniejsze państwa świata?

Szczepienie na COVID
AFP
Ponad 85 najbiedniejszych państw świata nie będzie mieć szerokiego dostępu do szczepionek przed 2023 rokiem - wynika z analizy Economist Intelligence Unit, jednostki badawczej wydawcy "The Economist".

Z tej samej analizy wynika, że ze względu na liczbę osób, które muszą być zaszczepione, programy szczepień w Indiach i Chinach będą realizowane do drugiej połowy 2022 roku.

- Większość krajów rozwijających się nie będzie mieć szerokiego dostępu do szczepionek przed 2023 rokiem, w najlepszym wypadku - twierdzi Agathe Demarais, dyrektor Economist Intelligence Unit.

- Niektóre państwa - zwłaszcza biedniejsze, z młodszymi populacjami - mogą stracić motywację do dystrybucji szczepionek, szczególnie jeśli choroba rozprzestrzeni się szeroko, albo gdy koszty związane ze szczepieniami zostaną uznane za zbyt wysokie - twierdzi Demarais.

Większość państw Afryki nie będzie w stanie rozpocząć szerokiego programu szczepień przed początkiem 2023 roku. Z kolei w Azji wiele państw zyska szeroki dostęp do szczepionek dopiero w drugiej połowie 2022 roku - wynika z analizy.

W ramach programu COVAX realizowanego przez WHO 1,8 mld dawek szczepionek na COVID-19 ma trafić do 92 najuboższych państw świata, co pozwoli na wyszczepienie ok. 27 proc. mieszkańców tych krajów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA