fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Warszawa nie planuje zakupu testów dla nauczycieli

AFP
Do niedzieli w warszawskich szpitalach zaszczepiło się trzy tysiące osób. Wiceprezydent miasta Renata Kaznowska poinformowała, że dwa szpitale nie otrzymały jeszcze zamówionej liczby szczepionek. - Nie prowadziliśmy rozmów z rządem na temat przeprowadzania przez samorząd testów dla nauczycieli - przekazała.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że uczniowie z klas od 1 do 3 szkoły podstawowej 18 stycznia wracają do nauki w szkołach. 

Na konferencji prasowej przekonywał, że wszystko jest przygotowane, aby najmłodsi uczniowie wrócili do normalnego trybu nauczania. - Ryzyko transmisji koronawirusa w tej grupie jest nikłe, a nauka zdalna w tych klasach mało efektywna. Stąd nasza decyzja - tłumaczył.

Czarnek zapowiedział, że w ramach bezpiecznego powrotu do szkół rozpoczęły się testy nauczycieli najmłodszych klas na obecność koronawirusa. Z wyliczeń resortu nauki wynika, że w tym tygodniu wymazy pobrane zostaną od 165 tys. pedagogów i pracowników administracji.

Nie wszyscy pedagodzy chcą się „wymazać", a w niektórych regionach kraju nie chce tego zrobić nawet co drugi. Wielu z tych, którzy zapisali się na badanie wcześniej, rezygnuje z niego w ostatniej chwili.

W rozmowie z RMF FM wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że Ratusz nie prowadził rozmów z rządem na temat przeprowadzania przez samorząd testów na dla nauczycieli. - Warszawa nie planuje zakupu takich testów - poinformowała.

- Mam duże wątpliwości co do logiki działań. Dlaczego pracownicy żłobków i przedszkoli nie zostali ani raz przetestowani? - pytała wiceprezydent.

Zdaniem Kaznowskiej nie jest możliwe oddelegowanie jednego nauczyciela do jednej klasy. - Co wtedy z podstawą programową i przedmiotami, które muszą prowadzić inni nauczyciele? - mówiła.

Wiceprezydent Warszawy poinformowała również, jak do tej pory przebiega akcja szczepień w stolicy. Do 10 stycznia zaszczepiono 3 tysięcy osób. - Szpital Czerniakowski i na Solcu nie dostały pełnej, zamówionej liczby szczepionek. W miejskich szpitalach w Warszawie w weekend nie zaszczepiono ani jednej osoby. Szczepionki skończyły się we wtorek - powiedziała.

Według Kaznowskiej najstarsze osoby nie powinny być szczepionek w punktach. Jej zdaniem dla takich osób powinny być zorganizowane szczepienia w domach.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA