fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Premier Belgii ogłasza drugi lockdown

Jedna z zamkniętych nakazem władz restauracji w Belgii
AFP
W związku z epidemią koronawirusa rząd Belgii wprowadza kolejne obostrzenia - poinformował premier Alexander De Croo.

Wszystkie sklepy, których działalność nie jest uznawana przez władze za niezbędną, muszą zostać zamknięte.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce - premier Morawiecki ogłasza nowe obostrzenia

Bary i restauracje pozostaną nieczynne.

Zgodnie z zarządzeniem, wszyscy, którzy mogą to zrobić, mają pracować zdalnie.

Władze Belgii nie wprowadziły nakazu pozostawania w domach, jednak obywatele nie mogą składać wizyt domowych u rodziny czy znajomych.

Drugi lockdown rząd Belgii wprowadza na terenie całego kraju.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / dpa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA