fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dr Sutkowski: W styczniu kolejny wzrost liczby zakażeń

Matka z dzieckiem w maseczkach
Fotorzepa, Robert Gardziński
Obostrzenia są, myślę, adekwatne do obecnej sytuacji, tylko muszą być respektowane.- mówił w TVN24 dr Michał Sutkowski, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych pytany o sytuację epidemiczną w Polsce.

- Nie remdesivir jest dziś najważniejszy, nie szczepionka, nie osocze - tylko proste, trywialne rzeczy: dystans, dezynfekcja, maski - mówił dr Sutkowski.

- Najbliższe 7-14 dni zdecyduje o ewentualnym lockdownie. Mam nadzieję, że do całkowitego lockdownu nie dojdzie z uwagi na pandemię problemów gospodarczo-ekonomiczno-społecznych (jakie by spowodował - red.). Jeśli jednak te liczby będą wykładniczo rosły, wtedy rzeczywiście będzie potrzebny kolejny lockdown - ostrzegał prezes warszawskich lekarzy rodzinnych.

Zdaniem dr Sutkowskiego pilnując się ratujemy nie tylko swoje zdrowie, ale również gospodarkę.

- 2/3 potwierdzonych zakażeń objawowych zależy od nas samych. A zatem może być liczba 15-20 tysięcy (zakażeń na dobę), ale nie musi. Wchodzimy w etap, który zadecyduje o kolejnych miesiącach - listopadzie, grudniu. W styczniu będzie kolejny wzrost zakażeń z powodu współwystępowania koronawirusa i grypy - mówił dr Sutkowski, który dodał, że obecnie koronawirus współistnieje z paragrypą.

- Wchodzimy w kluczowe 10 dni. Do 11 listopada prawdopodobnie sytuacja najbliższych 2-3 miesięcy pandemii się wyjaśni - ocenił dr Sutkowski.

- Powinniśmy się mobilizować. Błagam, proszę, nawołuje do większej mobilizacji. 2/3 zakażeń zależy od nas. 1/3 zakażeń to szkoły, zakłady pracy i miejsca, w których nie unikniemy bliskiego kontaktu - mówił ekspert.

Czy obecne obostrzenia są wystarczające? - Myślę, że są adekwatne do obecnej sytuacji, tylko muszą być respektowane. Zostańmy w domu, jeśli nie musimy wychodzić - odparł ekspert.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA