fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: Więcej objętych kwarantanną niż mieszkańców Gdyni

kobiety w maseczkach ochronnych
AFP
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach wzrosła dwudziesty trzeci dzień z rzędu i wynosi 467. Liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła 249 tysięcy - to więcej niż mieszka w Gdyni. W ciągu dziesięciu dni podwoiła się liczba osób hospitalizowanych po zakażeniu SARS-CoV-2.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 6 084 osoby. Od wtorku liczba pacjentów wzrosła o 415 - to dobowy wzrost o 7,3 proc. i najwyższy dzienny przyrost od 6 października.

Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 2 084 i jest nieco niższy od rekordowego, wynoszącego 2 104 i odnotowanego w okresie od 5 do 12 pażdziernika.

W ciągu dziesięciu dni liczba pacjentów zakażonych koronawirusem podwoiła się - 4 października w szpitalach było 2 977 chorych.

Obecnie 467 osób - o 46 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 10,9 proc., w ciągu tygodnia - o 65 proc.

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca. Od tego czasu liczba osób wymagających respiratorów po raz pierwszy przekroczyła sto 26 września.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 36,9 tys. i wynosi 249 349. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 103,4 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 33 071 osób (dobowy spadek o 462, tygodniowy wzrost o 11,7 tys.).

Obowiązkiem kwarantanny objęto więcej osób niż mieszka w Gdyni.

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 1 843, w ciągu tygodnia - o 8,5 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 83 847 zakażonych.

Od dwudziestu dziewięciu dni zakażonych przybywa szybciej niż ozdrowiałych. Ostatni raz dobowa liczba ozdrowieńców była wyższa od dobowej liczby nowych zakażeń 14 września.

Według danych z 13 października, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 3,72 mln próbek pobranych od ponad 3,57 mln osób. W ciągu ostatniego tygodnia badano średnio 33,9 tys. próbek dziennie.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 48 330.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA