fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Chiny: Wykładowca aresztowany za krytykę reakcji rządu na epidemię

AFP
W niedzielę Zhang Xuezhong, badacz konstytucyjny w Chinach, został aresztowany po skrytykowaniu reakcji chińskiego rządu na epidemię koronawirusa.

"South China Morning Post" informuje, że Zhang napisał list otwarty do przedstawicieli władzy. Dokument został umieszczony w popularnej aplikacji WeChat i przykuł uwagę deputowanych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

- Został zabrany w niedzielę w nocy. Do jego domu przyjechały trzy samochody policyjne - powiedział Wen Kejian, przyjaciel Zhanga i analityk polityczny w "South China Morning Post".

W swoim liście, Zhang skrytykował chiński rząd za brak nowoczesnej konstytucji i zasugerował, że "wybuch i rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 jest dobrą ilustracją tego problemu".

"Od 3 stycznia 2020 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Chin - red.) regularnie powiadamiało rząd USA o epidemii, ale departament kontroli choroby nie powiadamiał jednocześnie mieszkańców (Chin - red.). Takie nieodpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa swoich obywateli jest rzadkością" - przekonywał.

Dodał, że "najlepszym sposobem walki o wolność słowa jest, aby wszyscy mówili tak, jakbyśmy już mieli wolność słowa".

To nie pierwszy raz, gdy Zhang krytycznie komentował działania rządu. W 2013 roku został usunięty ze stanowiska wykładowcy na Uniwersytecie Wschodniochińskim, gdzie wykładał nauki polityczne i prawo. Decyzję podjęto w związku z jego publikacjami, które były "niezgodne z prawem".

Zhang został również oskarżony przez uniwersytet o "przymusowe rozpowszechnianie swoich poglądów politycznych wśród pracowników szkoły i wykładowców, a także wykorzystywanie swojego stanowiska do rozpowszechniania swoich poglądów politycznych wśród studentów".

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA