fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

"Zawdzięczam im życie". Boris Johnson dziękuje lekarzom

AFP
Chory na COVID-19 premier Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od czasu, gdy został hospitalizowany, wypowiedział się publicznie.

"Nigdy nie uda mi się wystarczająco im podziękować. Zawdzięczam im życie" - oświadczył brytyjski premier, dziękując personelowi szpitala, w którym się znalazł. Jego słowa przekazały dziennikarzom służby prasowe premiera.

55-letni Boris Johnson znajduje się jeszcze w szpitalu St Thomas w Londynie, gdzie tydzień temu został przyjęty, a w ubiegły poniedziałek znalazł się na intensywnej terapii.

Stan jego polepszył się w ostatniej dobie. Obecnie przechodzi rehabilitację, wstaje już z łóżka i odbywa krótkie spacery.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA