fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

WHO: Daleko do końca epidemii w Azji i krajach Pacyfiku

AFP
Daleko do końca epidemii w krajach południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku - ocenił Takeshi Kasai, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla regionu Zachodniego Pacyfiku.

Kasai powiedział, że nawet biorąc pod uwagę wszystkie kroki podjęte w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ryzyko dalszej transmisji SARS-CoV-2 w regionie będzie się utrzymywało dopóty, dopóki nie zakończy się pandemia, rozpoczęta pod koniec 2019 r. w Chinach.

Do tej pory na świecie odnotowano prawie 800 tys. przypadków zakażeń, a z powodu wywoływanej wirusem choroby COVID-19 zmarło ponad 37 tys. osób. Największe aktywne ogniska epidemii są w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i w Hiszpanii.

- Postawmy sprawę jasno: daleko do końca epidemii w Azji i krajach Pacyfiku. To będzie długa bitwa i nie możemy przestać być czujni - stwierdził Takeshi Kasai na konferencji prasowej. Przestrzegł, że kraje, w których liczba notowanych przypadków wirusa spada, są zagrożone "importowanymi" przypadkami.

Zdaniem Japończyka, wszystkie państwa powinny przygotowywać się na masowe przenoszenie się wirusa wśród obywateli.

Z kolei doradca WHO Matthew Griffith stwierdził, że SARS-CoV-2 wcześniej czy później dotrze wszędzie. Według niego, choć obecnie centrum epidemii jest w Europie, wkrótce prawdopodobnie ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA