fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce - dziesiąta ofiara epidemii

Fotorzepa, Jakub Czermiński
W szpitalu w Cieszynie zmarł mężczyzna zakażony koronawirusem - podał resort zdrowia. To dziesiąta ofiara epidemii w Polsce.

Ministerstwo poinformowało, że pacjent miał 71 lat, był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

Resort poinformował też, że liczba potwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 901. Kolejne 37 przypadków potwierdzono w województwie mazowieckim, 17 w woj. dolnośląskim, dwa w woj. lubuskim i jeden w Małopolsce.

Dowiedz się więcej: Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

Poprzednio ministerstwo informowało o 45 przypadkach, dotyczących 18 osób z województwa łódzkiego, 8 z dolnośląskiego, 5 ze śląskiego, 5 z zachodniopomorskiego, 5 z małopolskiego, 3 z warmińsko-mazurskiego oraz jednej osoby z województwa wielkopolskiego.

Od poniedziałku liczba osób zakażonych wzrosła w Polsce, według Ministerstwa Zdrowia, o 152.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA