fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce - w piątek 68 nowych przypadków

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Wyniki badań potwierdziły koronawirusa u kolejnych 45 osób - podało o godz. 14 Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba przypadków SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1289, a w piątek w sumie o 68.

Poprzedni bilans mówił o 1221 osobach, u których w Polsce wykryto koronawirusa i o 16 ofiarach epidemii w naszym kraju. W czwartek liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła w Polsce o 170.

W piątek resort poinformował najpierw o 23, a następnie o kolejnych 45 nowych przypadkach. Odnotowano je w województwach: dolnośląskim (9), kujawsko-pomorskim (2), lubelskim (3), łódzkim (10), małopolskim (6), opolskim (1), podkarpackim (5), podlaskim (4), pomorskim (4), śląskim (4), świętokrzyskim (3), warmińsko-mazurskim (4), wielkopolskim (12) i zachodniopomorskim (1).

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA