fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

AFP
Artur Bartkiewicz
Jakub Czermiński
W Polsce jak dotąd wirusa wykryto u 425 osób, pięć osób zmarło *** Wprowadzony został stan epidemii *** Szkoły zostaną zamknięte do Wielkanocy *** Minister zdrowia Łukasz Szumowski spodziewa się, że w tym tygodniu liczba zarażonych w Polsce wzrośnie do tysiąca *** Liczba zarażonych na całym świecie przekroczyła 270 tysięcy *** Liczba ofiar pandemii we Włoszech jest już wyższa niż w Chinach.

23:15

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja na żywo z walki Polski i świata z koronawirusem od rana na rp.pl.

23:10

Jak powołując się na włoski resort zdrowia informuje CNN, Włochy wprowadzają ostrzejsze reguły kwarantanny w związku z epidemią. Od soboty nie będzie można przebywać w parkach, ogrodach publicznych i na placach zabaw. Na dworze Włosi będą mogli biegać i wykonywać inne czynności „sportowe i rekreacyjne” tylko w pobliżu swych domów i przy zachowaniu dystansu co najmniej metra od innych osób. Zabroniono także przemieszczania się z jednego miejsca zamieszkania do drugiego, w tym do domów letniskowych. Przepisy mają obowiązywać co najmniej do 25 marca.

22:55

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa przyjęła dymisję rządu Petera Pellegriniego. Ze względu na epidemię koronawirusa uroczystość w Pałacu Prezydenckim miała niecodzienną oprawę.

22:24

22:09

Koronawirus dotarł na Madagaskar (trzy pierwsze przypadki) i do Zimbabwe (jeden przypadek).

21:58

Najnowsze doniesienia z Brazylii mówią o 257 nowych przypadkach SARS-CoV-2 (w sumie 904) i kolejnych czterech ofiarach. Śmiertelny bilans epidemii wzrósł w tym kraju do 11.

21:31

Pierwsza ofiara koronawirusa w Izraelu. Jak informuje „Times of Israel”, w Jerozolimie zmarł 88-letni mężczyzna.

21:17

„W liście adresowanym do obywateli Stanów Zjednoczonych poprosiłem ich, by zaapelowali do administracji i Kongresu, że obecna droga nacisków i sankcji nigdy nie zakończy się sukcesem” – napisał na Twitterze prezydent Iranu Hassan Rouhani.

21:12

Nie wiadomo jak długo potrwa w Polsce stan zagrożenia epidemią koronawirusa. Prezydent i premier nie widzą przeszkód do zorganizowania wyborów prezydenckich za 50 dni. A Łukasz Szumowski milczy – pisze Jacek Nizinkiewicz.

21:07

Z powodu drastycznego spadku obrotów w czasie koronakryzysu chyląca się ku upadkowi sieć restauracji Vapiano ogłosiła niewypłacalność.

21:05

Przedłużenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach do Wielkanocy oznacza też wydłużenie specjalnego zasiłku na opiekę nad dziećmi.

21:00

Operatorzy komórkowi w Rosji nie będą co najmniej do maja ograniczać rodakom dostępu do internetu, nawet jeżeli na koncie klienta nie ma pieniędzy. Bezpłatnie zwiększą też prędkość transmisji.

20:53

Sprzedawcy odzieży i obuwia chcą pomocy. Branża zaapelowała o pomoc do rządu, ale również oczekuje wsparcia od banków i właścicieli centrów handlowych.

20:42

Jak poinformowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, fundacja złożyła zamówienia na zakup łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek. Będą to głównie szpitale powołane do walki z koronawirusem.

20:39

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek wieczorem o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce. Stan taki daje władzy nowe, istotne prerogatywy. Obywatele muszą być przygotowani na daleko idące ograniczenia.

20:34

W piątek na Węgrzech odnotowano 12 nowych przypadków zarażeń i trzy zgony. Liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła w tym kraju do 85, przypadków śmiertelnych – do 4.

20:30

Na świecie odnotowano już ponad 270 tysięcy przypadków koronawirusa, w tym ponad 11,2 tys. śmiertelnych.

20:27

Liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 16,3 tys. Z powodu epidemii w USA zmarło 215 osób.

20:22

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że uruchomiono pięć nowych laboratoriów, w których będą przeprowadzane testy na obecność koronawirusa. W jeden dzień będą one w stanie przeprowadzić 10 tysięcy badań. Liczba placówek ma w ciągu tygodnia wzrosnąć do dziewięciu.

20:15

Mamy 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Testy potwierdziły obecność wirusa u 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z województw warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. Liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 425.

20:10

20:07

20:05

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Poinformował, że na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które ma być poświęcone rządowemu projektowi „tarczy antykryzysowej”.

19:19

Premier Ana Brnabić poinformowała, że w Serbii zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. To 59-letni mężczyzna, który cierpiał również na inne choroby. W Serbii zdiagnozowano dotąd 135 przypadków zakażenia koronawirusem. Ośmiu chorych jest w stanie ciężkim.

19:00

18:52

18:49

18:33

W stanie Nowy Jork liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 7,1 tys. – poinformował gubernator Andrew Cuomo. W związku z sytuacją w stanie wprowadzono nadzwyczajne środki. Pracownicy większości sektorów mają zostać w domach.

18:30

Władze Wielkiej Brytanii zdecydowały o zamknięciu wszystkich pubów, kawiarni i restauracji. To jedno z działań, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

18:27

Władze Ukrainy wprowadziły w Kijowie, Dnieprze i Iwano-Frankiwsku stan nadzwyczajny w związku z epidemią koronawirusa.

18:16

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 898 osób; kwarantanną objęto 47115 osób, zgłoszono do kwarantanny 62120 osób po powrocie do kraju. Liczba osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym wynosi 53117.

18:14

Najtragiczniejsza doba od początku epidemii we Włoszech. W ciągu 24 godzin liczba ofiar wzrosła o 627. W kraju potwierdzono już ponad 47 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2.

17:58

Hydroksychlorochina jest wielofunkcyjnym organicznym związkiem chemicznym, wykazującym działanie przeciwmalaryczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Od około 70 lat stosuje się ją, aby leczyć malarię, stany reumatyczne i wiele innych dolegliwości, w tym chorób na tle zapalnym. Teraz francuski profesor Didier Raoult chce dowiedzieć się, czy może być ona lekiem przydatnym w walce z koronawirusem COVID-19.

17:45

17:39

Harrods, luksusowy dom towarowy w dzielnicy Knightsbridge w Londynie zostanie wczesnym wieczorem zamknięty w związku z epidemią koronawirusa. Dział gastronomiczny i apteka pozostaną czynne.

17:28

17:22

Prezeska Kulczyk Foundation zdecydowała o przekazaniu 20 mln złotych na walkę z epidemią koronawirusa. Środki przekazane zostaną Fundacji Lekarze Lekarzom.

17:16

W związku z epidemią władze Tunezji wprowadzają ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli. Mieszkańcy kraju mają zostać w domach.

17:14

Według najnowszych danych, w Stanach Zjednoczonych liczba przypadków koronawirusa wynosi 15599. Z powodu epidemii w USA zmarło 197 osób.

17:08

17:00

W Kongresie USA trwają prace nad wartym 1,2 bln dol. pakietem stymulacyjnym dla gospodarki. Swoją wersję tego pakietu przedstawił Mitch McConnell, przywódca republikańskiej większości w Senacie.

16:54

O godz. 20:00 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie.

16:45

16:38

„Senat RP jest przeciwny wszelkim opóźnieniom procesu legislacyjnego związanego z walką z epidemią koronawirusa, gdyż sytuacja bezwzględnie wymaga, aby parlament – w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt Narodu – wypełniał swoją rolę legislacyjną sprawnie i szybko – podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w liście do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

16:26

Liczba osób, u których w Niemczech stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 wzrosła do 17776. Z powodu epidemii w kraju tym zmarło 48 osób – wynika z najnowszych danych.

16:16

W Polsce potwierdzono 33 nowe przypadki koronawirusa – podało Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba przypadków SARS-CoV-2 w naszym kraju wzrosła do 411.

16:00

Chiny dziś reklamują się jako państwo bezpieczne od jakiegokolwiek zagrożenia, gdzie nie ma w ogóle żadnych problemów związanych z tym wirusem i jest gotowe wszystkim pomagać. Tutaj się nasuwa stare znane powiedzenie rzymskie bazujące na wojnie trojańskiej: „Timeo Danaos et dona ferentes” – obawiam się Greków, nawet kiedy niosą dary – powiedział Antoni Macierewicz, komentując doniesienia o gotowości Chin do pomocy europejskim krajom walczącym z pandemią COVID-19.

15:50

Piłkarzy PKO BP Ekstraklasy czekają dłuższe wakacje. Ligowe rozgrywki zostaną wznowione najwcześniej 26 kwietnia.

15:45

15:43

Od przyszłego tygodnia każdy przyjeżdżający do Portugalii będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie – ogłosiły władze medyczne kraju, w którym liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła tysiąc.

15:40

15:34

Nie mam żadnych objawów choroby, ale zgodnie z przepisami muszę siedzieć w domu dwa tygodnie. Teoretycznie nie będę się mógł pojawić w Sejmie – powiedział Onetowi poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski, odnosząc się do zbliżającego się posiedzenia Sejmu.

15:29

Ukraiński wojskowy samolot transportowy poleciał do Chin, by przywieźć do kraju materiały do walki z pandemią koronawirusa – podał resort obrony Ukrainy dodając, że takich lotów może być więcej. Jak mówił prezydent Wołodymyr Zełenski, w ciągu dwóch dni z Chin na Ukrainę ma trafić 10 milionów testów na obecność koronawirusa.

15:20

15:10

14.55

14.40

Rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się do 65 tys. emerytowanych lekarzy i pielęgniarek o powrót do pracy. Do walki z koronawirusem skieruje też studentów ostatniego roku medycyny.

14.20

Brytyjska Grupa Doradców Naukowych ds. Sytuacji Krytycznych (Scientific Advisory Group for Emergencies – SAGE), która doradza brytyjskiemu rządowi w kwestii reakcji na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 uważa, że środki zmierzające do zachowania „dystansu społecznego” (social distancing) między obywatelami Wielkiej Brytanii będą musiały być stosowane przez „większą część obecnego roku”.

14.03

13.58

Dwa negatywne testy – przeprowadzone z 24-godzinną przerwą – są niezbędne, aby „czuć się bezpiecznie i móc ponownie wyjść do ludzi” po tym, jak zostało się zdiagnozowanym jako nosiciel koronawirusa SARS-CoV-2, ale to może się zmienić, kiedy dowiemy się czegoś więcej o wirusie – twierdzi dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

13.35

AFP

13.30

W USA w ciągu 24 godzin stwierdzono 4581 nowych zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje CNN opierając się na szacunkach w oparciu o dane władz stanowych i dane Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

13.15

Mieszkańcy Bawarii mają zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnego powodu. Ogłosił go premier Markus Söder, zakaz wchodzi w życie od północy.

13.00

12:32

Źródło zdjęcia: AFP

12:22

Zamknięcie firmy z powodu zagrożenia koronawirusem uznaje się za przestój. Pracownikom za ten czas należy się pełna stawka wynagrodzenia miesięcznego lub godzinowego.

12:19

Żona i córka ministra środowiska są zarażone koronawirusem. Michał Woś jest pierwszą osobą z rządu Mateusza Morawieckiego, u której wykryto SARS-CoV-2.

12:16

12:03

12:01

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Iranie wzrosła o 149 – do 1433 – poinformował w piątek przedstawiciel irańskiego resortu zdrowia.

11:46

W przyszłym tygodniu rząd ogłosi przedłużenie zakazu wjazdu cudzoziemców na teren Polski do połowy kwietnia – ustaliło RMF FM. Pierwotnie zakaz miał obowiązywać do najbliższej środy, 25 marca

11:43

11:42

11:33

11:32

11:20

W lutym sprzedaż detaliczna skoczyła najbardziej od kwietnia ub.r. Pierwsza połowa marca dla części sklepów też była udana za sprawą panicznych zakupów w związku z epidemią koronawirusa. Z danych PKO BP wynika, że to ten zakupowy szał już minął.

11:16

W związku z epidemią koronawirusa w przyszłym tygodniu każdy Czech otrzyma maseczkę – zapowiedział szef MSW Jan Hamáček. Jeszcze w tym tygodniu do Czech dotrze z Chin 100 ton środków medycznych i sprzętu.

11:11

Liczba osób wyleczonych w Rosji z Covid-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła do dziewięciu – informuje TASS, powołując się na dane resortu zdrowia.

Źródło zdjęcia: AFP

10:54

Emmanuel Macron na początku posiedzenia sztabu kryzysowego w MSW oświadczył, że Francja znajduje się dopiero na początku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, a wyścig mający doprowadzić do ograniczenia liczby zarażeń trwa.

10:37

Nie ma żadnych tego typu sygnałów. Myślę, że jeżeli rząd będzie planował takie kroki to na pewno będzie nas informował i apeluję, by się wsłuchać w komunikaty rządu – powiedział w „Onet Rano” prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o to, czy są plany zamknięcia Warszawy w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

10:36

W liście do szefa KRRiT członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun apelował, by w związku z epidemią koronawirusa wyrównać szanse kandydatów w wyborach prezydenckich na antenach mediów publicznych. Wirtualnemedia.pl przeanalizowały: ponad godzina na kampanię Dudy. 44 s. dla Biedronia.

10:35

10:24

10:20

10:19

10:10

Mika Salminen z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Dobrobytu w rozmowie z „Helsingin Sanomat” przyznał, że nie rozumie rady WHO w kwestii testowania jak największej liczby osób pod kątek koronawirusa SARS-CoV-2.

9:47

Ministerstwo zdrowia Filipin w piątek stwierdziło 13 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i jeden przypadek śmiertelny w kraju. Łącznie na Filipinach zarażenie się koronawirusem wykryto u 230 osób, 18 zarażonych zmarło.

9:45

9:43

Szanowni Państwo, Kochana Rodzino Radia Maryja, mimo trudności, z jakimi się borykamy, jeszcze bardziej prosimy o pomoc. Pamiętajcie o niej zwłaszcza teraz, w tej trudnej sytuacji – pisze o. Tadeusz Rydzyk, prosząc wiernych o finansowe wsparcie.

9:41

9:39

9:25

9:17

Przesunięcie kwarantanny nawet do świąt wielkanocnych nie spowoduje przełożenia egzaminów maturalnych i ósmoklasistów – mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski w radiowej Jedynce.

9:14

Posiadająca obywatelstwo australijskie 47-letnia kobieta została zwolniona z pracy, a władze nakazały jej opuszczenie Chin, po tym jak złamała zasady kwarantanny i wyszła na zewnątrz, aby pobiegać – informuje CNN.

8:58

Antykryzysowe rozwiązania proponowane przez rząd nie są wystarczające dla branży turystycznej. Rząd powinien interweniować głębiej i bardziej zdecydowanie – to wnioski z dzisiejszej narady zespołu kryzysowego branży turystycznej.

8:54

8:50

8:49

8:45

8:44

8:41

Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, w transmitowanym na żywo przemówieniu z okazji obchodów perskiego nowego roku (Nouruz) pochwalił Irańczyków za ich poświęcenia w walce z koronawirusem w kraju, który jest największym ogniskiem wirusa SARS-CoV-2 na Bliskim Wschodzie.

Źródło zdjęcia: AFP

8:40

8:23

8:14

Prezes MKOl, Thomas Bach w rozmowie z dziennikiem „New York Times” powiedział, że MKOl nie rozważa odwołania igrzysk olimpijskich w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

8:12

7:47

7:39

NASA zamyka dwa ze swoich centrów kosmicznych. Zawiesza również prace nad Space Launch System, zaczęte w 2011 roku.

7:21

Korea Południowa będzie badać pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 każdą osobę przybywającą do kraju z Europy. Badania takie rozpoczną się w niedzielę – poinformowało południowokoreańskie Ministerstwo Zdrowia.

Źródło zdjęcia: AFP

7:09

W Tajlandii stwierdzono w ciągu ostatniej doby 50 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Łączna liczba zachorowań w tym kraju wzrosła do 322. 41 nowych zachorowań ma związek z wcześniej zidentyfikowanymi chorymi. W wyniku zarażenia się wirusem w Tajlandii zmarła dotychczas 1 osoba. 43 osoby uznaje się za w pełni wyleczone.

6:53

Turcja zamierza przeprowadzać ok. 15 tysięcy testów pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 dziennie – poinformował minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.

Źródło zdjęcia: AFP

6:42

6:38

Poddani kwarantanie powinni ujawnić prawdziwe dane adresowe i w razie potrzeby je uaktualnić – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:29

Producenci żeli antywirusowych i innych środków biobójczych walczą teraz o dostęp do kluczowego surowca – spirytusu. Coraz bardziej go brakuje, co ogranicza dostawy środków dezynfekcyjnych – także te dla szpitali – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:15

Rośnie krytyka polskiego rządu za kolejki na granicach Unii Europejskiej – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:13

6:10

Chiny wyślą do Polski tysiące testów na koronawirusa: maseczki i gogle – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:08

6:03

Szlabany i korki na granicach zatrzymują ciężarówki z towarami. Kierowcy boją się jeździć do krajów ogarniętych pandemią wirusa. Eksporterom nie pomoże nawet taniejący złoty – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:01

W Arabii Saudyjskiej od soboty przez 14 dni zawieszony będzie ruch pociągów, autobusów, taksówek. Zawieszone zostaną też wszystkie krajowe połączenia lotnicze – informuje saudyjska agencja informacyjna SPA, powołując się na źródła w MSW Arabii Saudyjskiej.

5:49

Argentyna rozpoczyna obowiązkową kwarantannę – oświadczył w czwartek prezydent kraju, Alberto Fernandez. To element strategii władz zmierzającej do powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Źródło zdjęcia: AFP

5:32

Ministerstwo Zdrowia Brazylii poinformowało, że liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju w czwartek wzrosła do 621. W ciągu dwóch dni liczba osób, u których w Brazylii wykryto wirusa, podwoiła się. Jak dotąd w Brazylii w wyniku Covid-19 zmarło siedem osób.

5:31

Rząd Haiti w czwartek ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Granice najbiedniejszego państwa obu Ameryk zostały zamknięte, a mieszkańcom ograniczono swobodę poruszania się, po tym jak na Haiti stwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa.

5:17

Liczba wykrytych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Meksyku wzrosła w czwartek z 118 do 164 – poinformował przedstawiciel resortu zdrowia tego kraju.

5:15

Liczba osób, u których wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 w Hondurasie wzrosła do 24 – informuje tamtejszy rząd.

5:13

W Indonezji zmarło jak dotąd 25 pacjentów, u których wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 – informują władze tego kraju. Jak dotąd wirusa wykryto w Indonezji u 309 osób, 15 z nich uznaje się już za w pełni wyleczone.

5:12

Gubernator Kalifornii, Gavin Newsom w liście do prezydenta Donalda Trumpa napisał, że modele rozprzestrzeniania się koronawirusa w Kalifornii wskazują, że wirus może zainfekować 56 proc. populacji stanu – 25,5 mln osób – w ciągu ośmiu tygodni – informuje CNN.

4:58

Źródło zdjęcia: AFP

4:43

Liczba zarażeń koronawirusem wykrytych u osób przybywających do Chin spoza granic tego kraju wyniosła w czwartek 39. Jednocześnie drugi dzień z rzędu w całych Chinach – w tym Wuhan, mieście, które było pierwszym na świecie ogniskiem epidemii wirusa SARS-CoV-2, nie stwierdzono żadnych nowych lokalnych zarażeń.

4:31

4:29

Koronawirus spowalnia także działanie Trybunału w Luksemburgu, a Komisja Europejska rozważa czasowe zawieszenie procedur dyscyplinujących, aby pozwolić na wypłaty wsparcia dla biznesu – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:27

4:25

Premier Johnson porzuca strategię zbiorowej odporności i jak większość Europy nakłada blokadę na życie społeczne. Prawdopodobnie za późno – pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

4:20

Mamy wybór – ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia w rozmowie z Karoliną Kowalską.

Źródło zdjęcia: Fotorzepa, Jakub Czermiński

4:02

4:01

4:00

Na całym świecie koronawirusem zaraziło się 245651 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 10050 osób. Za wyleczone uznaje się 88437 osób u których wykryto zarażenie się wirusem.

W Chinach koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 80967 osób. We Włoszech zarażonych zostało 41035 osób, w Iranie – 18407 osób, w Hiszpanii – 18077 osób, w Niemczech – 15320, w USA – 14321, we Francji – 10955, w Korei Południowej – 8652, w Szwajcarii – 4222, w Wielkiej Brytanii – 3269, w Holandii – 2460, w Austrii – 2179.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 3405 osób, w Chinach – 3248 osób, w Iranie – 1284, w Hiszpanii – 831, we Francji – 372, w USA – 218, w Korei Południowej – 94.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA