fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Lekarz, który ostrzegał przed epidemią, aresztowany

AFP
Chiński lekarz, pracownik szpitala w Wuhan, który ostrzegał przed epidemią koronawirusa, został aresztowany. Powodem jest "nielegalne zachowanie".

Doktor Li Wenliang, okulista ze szpitala w Wuhan, do którego trafili pierwsi zainfekowani koronawirusem pacjenci, napisał na czacie dla studentów medycyny, że zostali oni "poddani kwarantannie na oddziale ratunkowym".

Stało się to 30 grudnia, gdy tylko siedmiu pacjentów odizolowano z powodu potwierdzenia wirusa.

Czytaj także: Koronawirus z Wuhan: 17300 chorych, 362 ofiary

"To straszne" - skomentował jeden z uczestników czatu. "Czy nadchodzi nowy SARS?" - epidemia, która wybuchła w 2002 roku również w Chinach i zabiła 800 osób.

Tej samej dobry w środku nocy dr Li został wezwany do miejskiego urzędu ds. zdrowia i wypytany, dlaczego podzielił się tą informacją ze studentami.

Trzy dni później, nocą, do domu doktora  Li Wenlianga wtargnęła policja i aresztowała medyka. Został zmuszony do podpisania oświadczenia, w którym przyznaje, że jego zachowanie było "nielegalne".

W dniu, w którym Li Wenliang ostrzegł przed możliwością wybuchu epidemii, władze skupiły się na uciszaniu lekarzy, a policja ogłosiła, że prowadzi dochodzenie w sprawie ośmiu osób podejrzanych o rozpowszechnianie "plotek" o epidemii.

Od momentu wystąpienia pierwszego przypadku koronawirusa na początku grudnia do decyzji rządu o zamknięciu Wuhan minęło najważniejszych 7 tygodni, które opóźniły skoordynowane działania służby zdrowia - pisze "New York Times".

Specjaliści od zdrowia publicznego są przekonani, że nie podejmując stanowczych działań w celu ostrzeżenia opinii publicznej i personelu medycznego, rząd Chin stracił jedną z najlepszych okazji, żeby zapobiec epidemii.

Dr Li, okulista, zwolniony z aresztu wrócił do pracy. W szpitalu otrzymał naganę. 10 stycznia leczył kobietę z powodu jaskry. Nie wiedział, że została już zarażona koronawirusem, prawdopodobnie przez córkę. Obie zachorowały. On też.

Źródło: The New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA