"South China Morning Post" pisze o przypadkach poprawy u pacjentów, u których stwierdzono koronawirusa, po lekach stosowanych w terapii HIV, powołując się na Komisję ds. Zdrowia Publicznego prowincji Henan.

Tymczasem Ascletics Pharma, firma farmaceutyczna z Hangzhou ma otrzymywać zamówienia od instytucji medycznych i zespołów badawczych na antywirusowy lek ASC09, który miałby być stosowany w terapii koronawirusa wraz z Rytonawirem.

Wcześniej pojawiły się informacje, że mieszanka antygrypowego leku Oseltamivir i leków na HIV doprowadziła do gwałtownej poprawy stanu zdrowia trzech pacjentów w Tajlandii, u których wystąpiły ostre objawy zarażenia koronawirusem. 71-letnia pacjentka w Tajlandii miała po 48 godzinach od rozpoczęcia terapii poczuć się lepiej.

Jak podaje "South China Morning Post" spośród 20676 osób, u których jak dotąd stwierdzono koronawirusa (zarówno w Chinach, jak i poza ich granicami) do pełni zdrowia wróciło 664. 427 osób zmarło.

Jak dotąd wiadomo o ok. 20 pacjentach, u których nie wykryto wirusa po zastosowaniu terapii z użyciem Lopinawiru i Rytonawiru. Z kolei u pacjentów, u których połączono ASC09 z Rytonawirem zaobserwowano 62-krotne zmniejszenie obecności wirusa w organizmie po 14 dniach. Ascletics Pharma powołuje się na dwa duże badania kliniczne, ale nie precyzuje, gdzie je zrealizowano.