fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Płn.: Kim Dzong Un zmienił szefa MSZ

AFP
Szef MSZ Korei Północnej, Ri Yong Ho, został odwołany ze stanowiska. Zastąpił go Ri Son Gwon, były przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Kraju, który odegrał ważną rolę w dialogu między Koreami w 2018 roku - informuje serwis NK News.

NK News, serwis z Seulu opisujący sytuację w Korei Północnej informuje, że o zmianie na stanowisku szefa MSZ nie poinformowały północnokoreańskie media. Zmiana ma być elementem dużych politycznych przetasowań w Pjongjangu, które mogą mieć duże znaczenie na północnokoreańską dyplomację. Oficjalnie Korea Północna ma poinformować o zmianie w najbliższy czwartek.

Południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia, które zajmuje się relacjami z Koreą Północną podkreśla, że do jakiejkolwiek zmiany na czele MSZ należy podchodzić ostrożnie.

Departament Stanu USA jak dotąd nie skomentował tych doniesień.

Reuters przypomina, że Ri Yong Ho nie brał udziału w dorocznym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2019 roku, które miało miejsce we wrześniu. Północnokoreański szef dyplomacji był wcześniej obecny na posiedzeniach ZO ONZ przez trzy lata z rzędu (w latach 2016-2018).

NK News zwraca też uwagę, że szefa dyplomacji nie było na wykonanym w styczniu zdjęciu grupowym kierownictwa rządzącej krajem Partii Pracujących Korei. Już wtedy pojawiły się spekulacje, że szef MSZ może stracić stanowisko.

Południowokoreańska agencja Yonhap powołując się na źródła w Pekinie podaje, że ambasador Korei Północnej w Chinach i ambasador Korei Północnej przy ONZ w sobotę przybyli do Pjongjangu. Reuters spekuluje, że może to być sygnał, iż Korea Północna zamierza dokonać rewizji swojej strategii negocjacyjnej dotyczącej rozmów z USA o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ri Yong Ho w przeszłości był ambasadorem Korei Północnej w Londynie (w latach 2003-2007). Potem pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Szefem MSZ był od 13 maja 2016 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA