fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kongres 590

Polska szykuje się do nowego skoku gospodarczego

Podczas inauguracji Kongresu prezydent Andrzej Duda wymieniał gospodarcze atuty Polski i namawiał Polaków z całego świata do powrotu do kraju
Fotorzepa/Piotr Guzik
Polskie firmy coraz potężniejsze, mające coraz większe możliwości inwestowania i zatrudniania pracowników to także firmy, które będą w stanie coraz więcej pracownikom płacić i rozwijać się – mówił w Rzeszowie Andrzej Duda.

– Ogromnie się cieszę, że w Rzeszowie po raz czwarty odbywa się Kongres 590, jedno z największych w kraju wydarzeń o charakterze spotkania gospodarczego – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP, podczas inauguracji Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Jak wskazują organizatorzy, Kongres 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Dyskusje panelistów dotyczyć będą nowych kierunków rozwoju. A także wspólnej koncepcji prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata.

O lepszą pracę i płacę

Nawiązywał do tego prezydent. Jak powiedział, celem jest rozwój gospodarczy kraju połączony z podnoszeniem poziomu życia obywateli. – Chcemy to osiągnąć poprzez mądrą politykę, dobre rozwiązania legislacyjne, ale przede wszystkim poprzez rozwój gospodarki. Mam pełną świadomość, że polskie firmy coraz potężniejsze, mające coraz większe możliwości inwestowania i zatrudniania pracowników to także polskie firmy, które będą w stanie coraz więcej pracownikom płacić, rozwijać się i w jeszcze większym stopniu niż dotychczas realizować także ekspansję na rynki zagraniczne. To jest nasz kierunek – mówił Andrzej Duda.

Powtórzył także często podnoszoną przez siebie kwestię powrotu do Polski osób, które wyjechały za granicę. Także potomków takich osób.

– Chcemy, by Rzeczpospolita była państwem coraz zamożniejszym, coraz potężniejszym. Żeby młodzi ludzie, ale nie tylko, którzy przed laty opuścili kraj, wyjechali za chlebem, przekonali się, że warto wrócić. Że Polska dzisiaj proponuje lepsze warunki niż to, co oferują państwa Europy Zachodniej czy to, co czasem można uzyskać za oceanem. Że warto wrócić na swoją ziemię, do swojego miejsca, z którego się wyszło. A czasem może nawet warto przyjechać do Polski, jeżeli ktoś się urodził w polskiej rodzinie poza granicami – mówił prezydent.

– Ktoś może powie, że to ambicje wybujałe. Tak, ale jesteśmy przekonani, że jeśli nie ma się wybujałych ambicji, to osiąga się bardzo niewiele. My mamy wybujałe ambicje po to, by osiągnąć jak najwięcej – podkreślił Andrzej Duda.

Ostrożny budżet

Mówiąc o sytuacji gospodarczej, prezydent podkreślił, że przedłożony przez rząd budżet na przyszły rok po raz pierwszy od 1989 roku jest zrównoważony, bez przewidywanego deficytu. – Ten budżet jest budżetem ostrożnym, bo przewiduje 3,5 proc. wzrostu PKB, podczas gdy w tej chwili mamy ponad 5 proc. Przewiduje (...) też prawie 430 mld zł wydatków budżetowych, które mogą być realizowane dzięki temu, że jest mądra i skutecznie prowadzona polityka podatkowa – akcentował.

Prezydent podkreślił także znaczenie dla gospodarki realizowanych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica i Rail Baltica.

Nawiązał także do relacji z USA. W tym kontekście mówił m.in. o współpracy gospodarczej, ale nie tylko. – Cieszę się ogromnie, że w Poznaniu zostało zainaugurowane dowództwo amerykańskiej dywizji. Cieszę się ogromnie, że udało nam się zrealizować założone przez Stany Zjednoczone wymogi dotyczące Visa Waiver Program (program ruchu bezwizowego do USA – red.). Mam nadzieję, że już niedługo do USA będzie można podróżować bez wiz – powiedział prezydent. Dodał, że w jego opinii wpłynie to nie tylko na wzrost ruchu turystycznego między naszymi krajami, ale też na wzrost wymiany gospodarczej.

Na koniec prezydent powiedział, że spodziewa się, że Polska wejdzie do grona 20 największych gospodarek świata. Nie podał jednak, kiedy to miałoby nastąpić.

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska może być 22. gospodarką świata w 2024 r. (obecnie jest 23.) i pod względem nominalnego PKB zbliży się do czołowej dwudziestki. A w bardzo optymistycznym scenariuszu weszlibyśmy do G20 już w 2029 r.

Inwestycje w regionie

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, powiedział, że cztery lata temu, podczas I edycji mało kto wiedział, co oznaczają te cyfry, a dziś jego zdaniem znakomita większość konsumentów już to wie. Dla przypomnienia, 590 to początkowe cyfry kodu kreskowego na towarach oznaczające, że są one wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa.

Marszałek mówił też o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie. – Już wkrótce, obok miejsca Kongresu, będziemy budowali nowoczesną kolej aglomeracyjną. Zacznie się też budowa Centrum Nauki „Łukasiewicz". Budujemy obwodnice, drogi, mosty – wymieniał.

Kongres 590 to dwa dni spotkań, debat i prezentacji. Organizatorzy zaplanowali wiele bloków tematycznych. To m.in. „Nowe wyzwania", „Nowoczesny biznes", „Zrównoważony system finansowy", „Klimat – Energia – Racja stanu".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA