fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Wojna w Jemenie: Francuska broń zabija cywilów

AFP
Francuska broń, w tym czołgi i laserowo sterowane systemy rakietowe sprzedawane do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są wykorzystywane w wojnie w Jemenie.

Raport w sprawie wojny w Jemenie przygotowała francuska agencja wywiadu. Pokazano szczegółowe rozmieszczenie francuskiej broni w Jemenie i Arabii Saudyjskiej.

Wywiad poinformował, że haubice Caesar produkowane przez francuską firmę Nexter są rozmieszczone wzdłuż granicy saudyjsko-jemeńskiej i przeprowadzają ostrzał. 

Zgromadzona dokumentacja datowana jest na 25 września 2018 roku. Została przekazana prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, premierowi Edouardowi Philippe'owi, a także ministrom obrony i spraw zagranicznych Francji.

Francja podpisała traktat ONZ o handlu bronią. Dokument zakazuje sprzedaży broni, która służy do naruszenia praw człowieka lub zbrodni wojennych.

Biuro premiera Philippe'a przekazało: "O ile nam wiadomo, francuska broń posiadana przez siły koalicyjne jest w większości umieszczana na pozycjach obronnych, poza terytorium Jemenu lub pod kontrolą koalicji, ale nie na linii frontu".

Wojna w Jemenie trwa już cztery lata. Konflikt doprowadził do ruiny gospodarkę kraju i stworzył jeden z największych na świecie kryzysów humanitarnych. ONZ uważa, że zginęło ponad 10 tys. cywilów, a ok. 10 mln ludzi jest na skraju głodu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA