fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

USA: Rosjanie budują bazę w Syrii

AFP
Biały Dom jest zaniepokojony rozbudową rosyjskiej bazy lotniczej pod Latakią. Według nieoficjalnych wiadomości Rosjanie mogą jej użyć do wspierania reżimu prezydenta Assada.

Kilka dni temu w izraelskich mediach pojawiły się informacje o przerzucaniu przez Rosjan dużej ilości sprzętu i ludzi do bazy lotniczej pod Damaszkiem. Teraz "New York Times" twierdzi, że Rosjanie rozbudowują bazę, ale pod Latakią na syryjskim wybrzeżu.

Według amerykańskiej gazety Rosjanie przerzucają tam sprzęt - m.in. kontenery mieszkaniowe - świadczący o tym, że szykują miejsce na przylot większej liczby osób, być może nawet 2-3 tys. Gdyby tak się stało, potwierdzałoby to informacje o tym, że Rosja zgodziła się rozpocząć naloty lotnicze na rebeliantów walczących z syryjskim rządem.

Nie jest tylko jasne, czy Rosjanie skupią się na bombardowaniach Państwa Islamskiego i Al-Kaidy, czy także umiarkowanych rebeliantów wspieranych m.in. przez USA. Prezydent Władimir Putin zapytany ostatnio o doniesienia na temat rosyjskiej interwencji wojskowej w Syrii powiedział, że decyzja w tej sprawie nie zapadła, ale "rozpatrujemy różne warianty".

"New York Times" twierdzi, że Biały Dom jest zaniepokojony rosyjskimi planami. Amerykańscy i rosyjscy dyplomaci mają o nich rozmawiać w najbliższym czasie.

 

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA