fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

W Donbasie po stronie separatystów walczyli nawet Brazylijczycy

stock.adobe.com
Od 2014 roku do dziś w Donbasie, po stronie separatystów, walczyło co najmniej trzech obywateli Kirgistanu, 5 obywateli Bośni i Hercegowiny oraz 7 obywateli Brazylii - twierdzi ukraińska Prokuratura Generalna.

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie karne w związku z zaangażowaniem 15 cudzoziemców w konflikt zbrojny w Donbasie po stronie separatystów - poinformowało biuro prasowe.

„Prokuratorzy ustalili, że od 2014 r. co najmniej trzech obywateli Republiki Kirgiskiej, 5 obywateli Bośni i Hercegowiny oraz 7 obywateli Brazylii uczestniczyło w konflikcie zbrojnym przeciwko Ukrainie, w ramach nieregularnych formacji zbrojnych Federacji Rosyjskiej, na czasowo okupowanym terytorium Doniecka i Ługańska”- głosi komunikat.

Zagraniczni najemnicy, zdaniem prokuratury, należeli do różnych jednostek - do tzw. batalionu „Duchów”, pułku strzelców „Wostok”, czy w ramach osławionej tzw. „grupy Wagnera”.

Według prokuratury wskazani separatyści są najemnikami, zgodnie z uregulowaniami Konwencji genewskich, godnie z art. 47 Protokołu dodatkowego I z 1977 r. Do Konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny, są najemnikami, a ich działania naruszały międzynarodową Konwencję o zwalczaniu rekrutacji, wykorzystania, finansowania i szkolenia najemników ONZ z 1989 roku.

Maksymalna kara dla najemników, przewidziana przez ukraińskie prawo, to dożywcie.

Ukraińska Prokuratura Generalna do tej pory poinformowała o zidentyfikowaniu łącznie 54 zagranicznych najemników, którzy brali udział w konflikcie na wschodzie kraju po stronie separatystów.

Źródło: rp.pl/ unian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA