fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Miesiąc więzienia dla żołnierza za śmierć 15-latka

AFP
W poniedziałek izraelski sąd wojskowy wydał pierwszy wyrok skazujący w związku z działaniami żołnierzy izraelskiej armii podejmowanymi wobec Palestyńczyków protestujących w ubiegłym roku wzdłuż granicy Strefy Gazy. Żołnierz, uznany za winnego nie wypełnienia rozkazów, co doprowadziło do śmierci palestyńskiego nastolatka, został skazany na miesiąc więzienia i zdegradowany do stopnia szeregowego - informuje "Times of Israel".

Wyrok zapadł w ramach ugody - żołnierz przyznał się do winy w kwestii "nieprzestrzegania rozkazu co doprowadziło do zagrożenia zdrowia i życia" - poinformowała izraelska armia.

To pierwszy wyrok wydany wobec żołnierza izraelskiej armii w związku ze śmiercią uczestnika protestów na granicy Strefy Gazy, które rozpoczęły się w marcu 2018 roku.

13 lipca 2018 roku żołnierz, którego personaliów nie ujawniono, otworzył ogień do palestyńskiego nastolatka, którym okazał się 15-letni Othman Helles. Chłopak wspinał się na ogrodzenie oddzielające Strefę Gazy od Izraela.

Żołnierz oddał strzał do chłopca "mimo że nie otrzymał zgody od dowódcy, niezgodnie z regułami użycia broni i niezgodnie z wcześniej otrzymanymi instrukcjami" - poinformowała izraelska armia.

Żołnierz nie usłyszał poważniejszych zarzutów - jak np. zarzutu zabójstwa - ponieważ śledczy nie byli w stanie zebrać odpowiedniej liczby dowodów wskazujących, iż śmierć Hellesa była spowodowana bezpośrednio przez strzał żołnierza.

Tuż po śmierci Hellesa izraelska armia informowała, że próbował on przedrzeć się na stronę izraelską.

W czasie trwających wiele tygodni protestów na granicy Izraela i Strefy Gazy zginęło ok. 200 Palestyńczyków.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA