fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Strefa Gazy: Masowe protesty na granicy z Izraelem. Są ofiary

AFP
Trzech Palestyńczyków zginęło od kul funkcjonariuszy izraelskich sił bezpieczeństwa w czasie masowych protestów do jakich dochodzi 30 marca na granicy między Izraelem a Strefą Gazy - informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy.

17-letni Adham Amara zginął w obozie protestujących w Gazie, a 17-letni Tamer Abu el-Khair zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych w czasie protestu ran. W nocy w czasie starć między demonstrującymi Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa zginął 21-letni Mohammed Saad.

Saad miał być członkiem tzw. jednostek zakłócania spokoju w nocy, które podpalają w nocy opony na granicy, rzucają petardy i świecą laserami w oczy izraelskich żołnierzy strzegących granicy ze Stref ą Gazy.

W czasie sobotnich protestów na granicy rannych miało zostać 64 Palestyńczyków.

Protestujący domagają się zakończenia blokady Strefy Gazy. Po stronie izraelskiej blisko granicy ze Strefą Gazy stoją czołgi i jednostki artylerii. Według strony izraelskiej w protestach bierze udział ok. 40 tys. Palestyńczyków.

Dziesiątki protestujących mają zbliżać się do ogrodzenia oddzielającego Izrael od Strefy Gazy i rzucać kamieniami oraz granatami w izraelskich żołnierzy. Ci odpowiadają strzelając do Palestyńczyków z ostrej amunicji.

Izraelska armia w oświadczeniu z soboty poinformowała, że "sprawcy zamieszek rzucają kamieniami i podpalają opony, a dodatkowo pewna liczba granatów i ładunków wybuchowych jest ciskana w graniczne ogrodzenie".

12-letnia blokada Strefy Gazy doprowadziła do ruiny gospodarkę na tym obszarze. Bezrobocie wynosi tu powyżej 50 proc. Pojawiają się problemy z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę pitną.

W ubiegłym roku w czasie protestów na granicy Strefy Gazy zginęło 196 Palestyńczyków, w tym 41 nieletnich. Tysiące protestujących zostało rannych - twierdzą przedstawiciele organizacji broniących praw człowieka.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA