fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Rakieta ze Strefy Gazy bliska trafienia w miasto

AFP
Rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy uderzyła w niezamieszkany obszar na obrzeżach największego miasta południowego Izraela, Beer Szewy (zamieszkałego przez ponad 200 tys. mieszkańców) - podało radio izraelskie Radio Armii (Army Radio). O sprawie informuje Reuters.

Radio informuje, że rakieta, która spadła w pobliżu miasta to pocisk typu Grad, w zasięgu którego znajduje się większość terytorium Izraela.

Beer Szewa znajduje się ok. 40 km od granicy Strefy Gazy. W mieście alarm rakietowy rozległ się po raz pierwszy od 2014 roku, czyli od czasu wojny między Izraelem i Palestyńczykami.

Kilka godzin przed wystrzeleniem rakiety, które uznano za pokaz siły ze strony Hamasu, przedstawiciel strony palestyńskiej powiedział, że zbrojne frakcje w Strefie Gazy przygotowują się do wstrzymania ostrzału rakietowego terytorium południowego Izraela, jeśli Izrael przestanie bombardować cele w Strefie Gazy. Przez poprzednie dwa dni na izraelsko-palestyńskim pograniczu dochodziło do licznych aktów przemocy z obu stron. 

W atakach izraelskiego lotnictwa w ostatnim czasie zginęła ciężarna Palestynka i jej 18-miesięczne dziecko, a także bojownik Hamasu. Co najmniej pięcioro Palestyńczyków zostało rannych - informują źródła medyczne cytowane przez Reutersa.

Z kolei w południowym Izraelu, ostrzeliwanym od kilkudziesięciu godzin rakietami ze Strefy Gazy, rannych zostało siedem osób - informuje strona izraelska.

Do nasilenia konfliktu doszło po rozmowach prowadzonych w Egipcie przez przedstawicieli Izraela i rządzącego Strefą Gazy Hamasu na temat zakończenia trwających od 30 marca protestów i aktów przemocy na palestyńsko-izraelskim pograniczu.

Przed deklaracją przedstawiciela Palestyńczyków, że Hamas jest gotów do zawieszenia broni, jeżeli Izrael wstrzyma bombardowanie Strefy Gazy, Juwal Steinitz, członek gabinetu premiera Benjamina Netanjahu powiedział izraelskiemu radiu, że Izrael "nie chce wojny", ale nie poczyni żadnych koncesji na rzecz Hamasu.

W środę w stronę Izraela z terytorium Strefy Gazy wystrzelono ponad 180 rakiet i pocisków moździerzowych. Izrael miał odpowiedzieć uderzeniami lotniczymi na 150 obiektów należących do Hamasu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA