fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael bombarduje Strefę Gazy. Palestyńczycy odpowiadają

AFP
Izraelskie lotnictwo uderzyło na cele w Strefie Gazy, a Palestyńczycy wystrzelili kilkadziesiąt pocisków moździerzowych i rakiet w kierunku terytorium Izraela - podała izraelska armia.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy informuje o dwóch ofiarach izraelskich nalotów.

Izraelska armia podała, że uderzyła na 40 celów znajdujących się w obiektach wojskowych Hamasu, organizacji rządzącej Strefą Gazy. Atak opisano jako jedną z największych operacji wojskowych przeciwko celom w Strefie Gazy od konfliktu izraelsko-palestyńskiego z 2014 roku.

Z kolei Palestyńczycy mieli wystrzelić ponad 50 pocisków moździerzowych i rakiet w kierunku Izraela - podaje izraelska armia.

To pokłosie piątkowych wydarzeń, kiedy to tysiące Palestyńczyków zgromadziły się na granicy Izraela i Strefy Gazy. Podczas starć do jakich doszło z izraelskimi żołnierzami pilnującymi granicy zginął palestyński nastolatek, a drugi protestujący Palestyńczyk zmarł w sobotę w wyniku odniesionych ran. Protesty na granicy Izraela i Strefy Gazy, przeciwko izraelskiej blokadzie tego terytorium, trwają od marca.

Izraelska armia poinformowała, że w piątek protestujący obrzucali izraelskich żołnierzy płonącymi oponami, kamieniami, materiałami wybuchowymi i koktajlami Mołotowa. Jeden z izraelskich żołnierzy miał zostać ranny w wyniku eksplozji granatu rzuconego przez Palestyńczyka.

Kilka godzin później rozpoczęły się izraelskie naloty na Strefę Gazy. Palestyńczycy odpowiedzieli na te ataki wystrzeliwując rakiety i pociski moździerzowe w stronę Izraela, co pociągnęło za sobą kolejne naloty.

Izrael o eskalację sytuacji na granicy oskarża Hamas. Od rozpoczęcia protestów na granicy, w marcu tego roku, zginęło już ponad 130 Palestyńczyków. Po stronie izraelskiej nie odnotowano ani jednej ofiary.

Blokada Strefy Gazy trwa od 2006 roku, od czasu, gdy kontrolę nad tym terytorium przejął Hamas, uważany przez Izrael za organizację terrorystyczną.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA