fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Sanders: Zrobię wszystko, by zapobiec wojnie z Iranem

Bernie Sanders twierdzi, że nie mylił się w sprawie Wietnamu i Iraku
AFP
Zrobię wszystko, co w mej mocy, by zapobiec wojnie z Iranem - oświadczył Bernie Sanders, amerykański senator ubiegający się o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds oraz Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca proirańskiej irackiej milicji zginęli w nocy z czwartku na piątek w Bagdadzie w ataku przeprowadzonym przy pomocy dronów przez siły USA. W nalocie zginęło w sumie osiem osób a dziewięć zostało rannych.

Sulejmani był jedną z najpopularniejszych postaci w Iranie. Po nalocie Donald Trump zamieścił na Twitterze amerykańską flagę, a Pentagon poinformował, że to prezydent podjął decyzję w sprawie zabicia Sulejmaniego.

Czytaj także:
Amerykanie wezwani do natychmiastowego opuszczenia Iraku
Izrael przygotowuje się na odwet Iranu za zabójstwo Sulejmaniego
Świat reaguje na zabójstwo Sulejmaniego

Dowódca największej szyickiej milicji w Iraku wezwał irackie ugrupowania do zjednoczenia się i wyrzucenia sił amerykańskich z kraju. W związku z atakiem pojawiły się obawy, że w regionie dojdzie do eskalacji konfliktu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif nazwał amerykański atak "głupim". Duchowo-polityczny przywódca kraju ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej. - Wszyscy wrogowie powinni wiedzieć, że dżihad oporu (przeciw USA) będzie teraz prowadzony ze zdwojoną determinacją, a bojowników świętej wojny czeka ostateczne zwycięstwo - oświadczył.

Do sprawy odniósł się senator Bernie Sanders (Demokraci). "Miałem rację w sprawie Wietnamu. Miałem rację w sprawie Iraku. Zrobię wszystko, co w mej mocy, by zapobiec wojnie z Iranem" - oświadczył na Twitterze.

W dołączonym do wpisu na Twitterze nagraniu Sanders stwierdził, że w ostatnim czasie był krytykowany za swój sprzeciw wobec wojny. - Nikogo nie przepraszam za to, że gdy byłem młody, jeszcze przed objęciem funkcji publicznej, sprzeciwiałem się wojnie w Wietnamie. Wiem, co wojna zrobiła mojemu pokoleniu - powiedział.

Przypomniał, że jako członek Izby Reprezentantów na początku wieku sprzeciwiał się wojnie z Irakiem. - Wiedziałem, że (wiceprezydent Dick - red.) Cheney i (prezydent George W. - red.) Bush i inni kłamali na temat broni masowego rażenia (którą rzekomo miał posiadać Irak - red.) - dodał.

Decyzję o inwazji na Irak z 2003 r. Sanders nazwał największym błędem w polityce zagranicznej we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych.

Deklarując, że zrobi wszystko by nie dopuścić do wojny z Iranem ocenił, że konflikt ten byłby "znacznie gorszy" od wojny w Iraku. - Ludzie chcą mnie za to krytykować? Proszę bardzo. Nikogo nie przepraszam - zakończył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA