fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

USA ostrzegają Grecję: Nie pomagajcie irańskiemu tankowcowi

AFP
USA przekazały Grecji swoje "zdecydowane stanowisko" ws. irańskiego tankowca Adrian Darya 1, który po wypłynięciu z Gibraltaru ma kierować się do Grecji - informuje Reuters.

Pływający pod irańską banderą Adrian Darya 1 to dawny tankowiec Grace 1 pływający w przeszłości pod banderą Panamy.

4 lipca tankowiec ten został zatrzymany w Gibraltarze w związku z podejrzeniem, iż jego załoga zamierza złamać sankcje nałożone przez UE na Syrię dostarczając ropę do tego kraju.

Po złożeniu przez Iran zapewnień, że tankowiec nie płynie do Syrii, Gibraltar - mimo protestów USA - umożliwił tankowcowi wypłynięcie z portu. Wcześniej statek zmienił nazwę i wciągnął na maszt irańską banderę.

Tymczasem zdaniem USA statek, wbrew zapewnieniom Iranu, płynie do Syrii, a ponadto jest związany z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, który Waszyngton uważa za organizację terrorystyczną.

Departament Stanu ostrzega, że wszelka pomoc udzielona załodze tankowca będzie postrzegana jako "zapewnianie wsparcia zagranicznej organizacji terrorystycznej".

Adrian Darya 1 ma obecnie kierować się do greckiego portu Kalamata, do którego ma dotrzeć w przyszłą niedzielę.

Przedstawiciel Departamentu Stanu podkreśla, że USA przekazały swoje "zdecydowane stanowisko" ws. tankowca greckiemu rządowi, a także administracjom wszystkich portów w basenie Morza Śródziemnego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA