fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Brytyjski okręt zmienił kurs na Cieśninę Ormuz

LA(Phot) Rhys O'Leary / MOD / Crown copyright 2014 / [OGL v1.0 (http://NationalArchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/1/)]
Wielka Brytania wysyła kolejny okręt do Zatoki Perskiej - ogłosił brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Brytyjska marynarka poinformowała, że HMS Defender - niszczyciel rakietowy typu 45, który 12 sierpnia opuścił port w Portsmouth, by zająć pozycję na Pacyfiku - uda się w kierunku Zatoki Perskiej, by tam ochraniać szlak żeglugowy.

Wcześniej Wielka Brytania wysłała w rejon Cieśniny Ormuz fregatę HMS Kent i niszczyciel HMS Duncan.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział, że Zjednoczone Królestwo będzie bronić prawa statków brytyjskiej marynarki handlowej do swobodnej żeglugi gdziekolwiek okaże się to konieczne.

Stany Zjednoczone organizują koalicję państw, których okręty będą ochraniać statki towarowe przepływające przez Cieśninę Ormuz przed zagrożeniem ze strony Iranu. Napięcie w tym regionie to przejaw konfliktu Waszyngtonu z Teheranem, zapoczątkowanego przez jednostronne wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i nałożenia przez Stany Zjednoczone dotkliwych sankcji na Teheran. Do koalicji dołączyły m.in. Wielka Brytania oraz Australia.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA