fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Irańska telewizja: Nasz tankowiec opuszcza Gibraltar

AFP
Irańska telewizja państwowa poinformowała, że irański tankowiec, Grace 1, przygotowuje się do opuszczenia portu w Gibraltarze i wypłynięcia na wody Morza Śródziemnego - podaje Reuters.

"W oparciu o żądanie właściciela, tankowiec Grace 1 wypłynie na Morze Śródziemne po wciągnięciu na masz irańskiej flagi i zmianie nazwy na Adrian Darya" - podała irańska telewizja, cytując Jalila Eslamiego, zastępcy przewodniczącego irańskiej Organizacji Portów Morskich.

Władze Gibraltaru w czwartek podjęły decyzję o zwolnieniu pływającego wcześniej pod banderą Panamy Tankowca. Nie podały jednak kiedy dokładnie tankowiec wypłynie z portu, po tym jak USA złożyły protest przeciwko tej decyzji.

Władze Gibraltaru nie sprecyzowały, czy protest USA może zablokować wypłynięcie tankowca z portu. Szef MSZ Iranu nazwał działania USA podejmowane przeciwko zwolnieniu Grace 1 "piractwem".

- 25-osobowa załoga rozpocznie przygotowania do wypłynięcia, po (...) uzupełnieniu paliwa - podał Eslami.

Z materiału irańskiej telewizji nie wynika, kto jest właścicielem tankowca.

Grace 1 został zatrzymany na Gibraltarze 4 lipca w związku z podejrzeniami, że załoga zamierza złamać unijne sankcje w związku z planowanym transportem ropy do Syrii.

19 lipca Iran zatrzymał na wodach Cieśniny Ormuz brytyjski tankowiec.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA