fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Krzysztof Adam Kowalczyk: Paradoksy jedzenia w domu

Bloomberg
Posiłki na telefon powodują powstawanie większej ilości śmieci niż przy samodzielnym gotowaniu. Ale często gwarantują niższą opłatę za wywóz nieczystości.

– Gdzie jest sos teriyaki? Ktoś mi go znowu przestawił – dobiega z kuchni głos mojego młodszego syna, który w czasie kolejnych lockdownów odkrył w sobie talent kucharski. Ściga się z moją żoną na coraz to bardziej wyszukane potrawy kuchni z całego świata, których nazw nawet nie potrafię wymienić. Tak oto w naszej dużej rodzinie znane powiedzenie zmienia treść na: „gdzie kucharek sześć, tam jest co jeść".

W mniejszych rodzinach trudniej jednak dzielić obowiązki kuchenne, a single – jeśli nie mają talentu kulinarnego – są wręcz skazani są na dostawy posiłków, które – jak wynika z dzisiejszego raportu – biły rekordy w pandemicznym roku 2020. Ich wartość urosła o ponad 40 proc. do niemal 10 mld zł.

Z jednej strony dla wielu restauracji i barów wejście w tę niszę stało się narzędziem broni przed plajtą, gdy rząd nakazał zamknięcie lokali gastronomicznych. Gorzej mają knajpki z górnej półki, których wysublimowane dania nie nadają się do transportu, a równie ważną atrakcją była atmosfera lokalu. Z drugiej jednak strony pojawił się w Polsce całkiem nowy format – obecne wyłącznie w sieci restauracje wirtualne.

Na straconej pozycji znalazły się bistra w biurowcach i w dzielnicach biurowych. Lwia część ich klientów nie wróciła nawet w czasie luzowania obostrzeń covidowych. Pustkami świecą tam całe fragmenty ulic. To okazja dla tych, którzy zechcą wejść w ten biznes, gdy pandemia się wreszcie skończy.

Na razie jednak trwa trzeci lockdown, duża część Polaków pracuje z domu. I pichci posiłki, bądź zamawia ich dostawę. I jedno, i drugie powoduje wzrost ilości śmieci komunalnych. Odczuwają to organizujące ich wywóz samorządy. Przy czym konsumenci, choć poprzez opłaty zbierane przez miasta i gminy pokrywają cały koszt utylizacji śmieci, nie mają żadnego wpływu na to, jak dostawcy pakują gotowe posiłki lub żywność do samodzielnego ich wykonania. To paradoks pierwszy.

Drugi pojawia się w miastach, które tak jak Warszawa uzależniły opłaty za śmieci od zużycia wody. Samodzielne gotowanie zwiększa jej pobór i w efekcie podwyższa rachunek za odpadki bardziej niż oparcie menu na posiłkach na telefon, mimo że przecież wytwarza znacznie mniej śmieci. Pizza dostarczana w wielkich pudełkach, które usmarowane tłuszczem nie nadają się do recyklingu, jest mniej ekologiczna, ale to domowa kuchnia, nawet doprawiona sosem teriyaki, mocniej bije po kieszeni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA